Jak zařídit společný pokoj pro více dětí?

Ideální by bylo, kdy každé dítě mohlo mít svůj vlastní pokoj. Jenže…Ne všichni mají takové možnosti, a tak musí vymýšlet, jak zařídit pokoj pro více dětí. Víte, jak na to?

Pokoj pro více dětí

Ať už zařizujete pokoj pro jakýkoliv počet dětí, vždy je důležité, aby v něm každé dítě mělo svůj vlastní prostor na spaní, hraní a učení.

Samozřejmě budete muset více řešit prostor a rozmýšlet využití každého volného místa. Výhodou je, že v dnešní době se vyrábí skutečně důmyslný nábytek, který vám s tím pomůže.

Volte praktické úložné prostory.

Pokud se děti neshodnou, co se týče výzdoby a ostatních prvků v pokoji, zařiďte ho v neutrálním stylu a nechte je, aby si každé dítko vytvořilo svůj osobitý koutek. Zároveň by však v dětském pokoji mělo být něco, co ho bude sjednocovat. Jinak bude působit rušivým dojmem a ani jedna z ratolestí se v něm nebude cítit dobře.

Co brát v potaz při zařizování pokoje pro více dětí?

Při zařizování pokoje pro více dětí je třeba brát v potaz jejich individuální nároky. Přibližme si alespoň tři obecné parametry, které byste při zařizování měli mít vždy na mysli:

  • prostor: Samozřejmě platí, že čím více prostoru máte k dispozici, tím více máte možností. Je-li pokoj velký a okna jsou dobře situovaná, lze příčkami rozdělit místnost na dva menší pokojíky. Čím menší je prostor, tím více promýšlejte jednotlivé kusy nábytku. Každé dítě musí mít vlastní postel a psací stůl. Skříň může být společná (třeba vestavěná skříň), ale možná se vám vejdou do pokoje i dvě, případně další dětský nábytek. Bojujete-li s prostorem, vybírejte si multifunkční nábytek, chytré výsuvné systémy, skříně s posuvnými dveřmi (šetří prostor před skříní) atd.
  • pohlaví dětí: Máte-li děti stejného pohlaví, je větší šance, že budou mít podobné zájmy a líbit se jim budou stejné dekorace. To vám situaci zjednoduší. Nemáte-li děti stejného pohlaví, dejte si pozor, aby si jedno dítě neprosadilo svou a nevznikl typický holčičí či naopak klučicí pokojík na úkor druhého dítěte.
  • věk dítěte: Zatímco malé děti příliš neřeší výzdobu a mají i menší nároky na úložné prostory, starší potomci budou chtít do zařizování pokoje více mluvit. Teenageři také vyžadují více soukromí. Zkuste uspořádat nábytek a další vybavení pokoje tak, aby každý potomek měl svůj koutek, třeba jen oddělený závěsem, nejde-li to jinak. Samozřejmě větší potíž při zařizování pokoje nastane, je-li mezi dětmi velký věkový rozdíl. Pak je velmi obtížné zajistit jejich harmonické soužití v jednom pokoji.

Další tipy pro pokoj pro více dětí

  • Zvažte palandu. Patrové postele a palandy vám pomohou ušetřit tolik cenný prostor. Nepořizujte je však, jsou-li děti ještě příliš malé. Oblíbenou možností jsou také vyvýšené postele. Lépe se dá využit prostor pod nimi. Nebo zvolíte multifunkční dětské postele?
  • Při rozmisťování nábytku, mějte na paměti, že ať už dáte psací stoly kamkoliv, každé dítě by mělo mít dostatek světla i dostatečnou pracovní plochu. Zde se nesnažte ušetřit místo za každou cenu.

V malém pokoji využívejte k vytvoření úložných prostor celou volnou plochu zdí (mohou být až ke stropu). Nevyužité nemusí zůstat ani místo pod postelí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *