Jaké rostliny do dětského pokoje?

Pokojové rostliny si nacházejí své místo takřka v každé domácnosti, a to v různých místnostech. Patří i do dětských pokojů. Jaké konkrétně volit?

Rostliny do dětského pokoje

Květiny patří i do dětského pokoje. Už proto, že se děti díky nim učí odpovědnosti. Mohou o něco pečovat a radovat se z úspěchu své péče. Je to výchovné, a pokud zvolíte správnou rostlinku, může to být pro vaše potomky i zábavné.

Děti mohou prostřednictvím rostlin poznávat svět kolem sebe. Navíc květiny zachytávají prach, čistí vzduch a zvyšují vlhkost.

A co když jsou vaše děti příliš malé? Neznamená to, že by nemohly mít v pokoji rostliny. Dejte je však z jejich dosahu, aby je neukusovaly či nerozházely zeminu po celém pokojíku.

Kritéria výběru rostlin do dětského pokoje

Ať už nakonec zvolíte do dětského pokoje jakoukoliv květinu, berte v potaz následující kritéria:

  • bezpečnost: Samozřejmě byste si měli zjistit, zda rostlina není jedovatá či jinak nebezpečná. Jsou i rostliny, které dráždí ústní sliznici, a takové rozhodně do dětského pokoje nepatří. Mezi jedovaté rostliny patří například brambořík, klívie, difenbachie, lilek ozdobný, kristova koruna, ale třeba i vánoční hvězda.
  • zdravotní dispozice dítěte: Jde především o alergie. Je vaše dítko alergické na pyly? Pak zavrhněte kvetoucí rostliny. I tak máte stále na výběr z mnoha dalších.
  • zajímavost: Chcete-li, aby nebyla rostlina jen inventářem dětského pokoje, měla by být něčím zajímavá, třeba bohatě a zajímavě kvést či se jinak lišit od jiných rostlin – tvarem, barvami atd. Vzbudí u vašeho potomka zájem a bude o ni rád pečovat, případně si bude chtít zjišťovat další informace. Tím v něm budete rozvíjet lásku k přírodě.
  • odolnost: Děti, zvláště malé, se pro něco nadchnou, ale také jejich nadšení může rychle opadnout. Svěříte-li péči o rostlinu svému malému (někdy i většímu) potomkovi, nevolte choulostivou rostlinu, která zvadne, jakmile se trošku zanedbá.

Tipy na rostliny do dětského pokoje

Odolných, bezpečných a zajímavých rostlin vhodných do dětského pokoje je celá řada. Uveďme si alespoň několik tipů.

Masožravé rostliny

Rostlina, která se živí hmyzem…To málokteré dítko nechá úplně chladným. Získá si „masožravka i vašeho potomka? Určitě mu bude i rád sám shánět potravu. I když zpočátku ho možná v tomto směru budete muset trochu usměrnit, aby vám „nezahmyzil“ byt. Oblíbenou masožravou rostlinou je především Mucholapka podivná. Rostlina potřebuje hodně vody a dostatek světla.

Begonie

Oživení dětského pokoje zajistí oblíbené begonie. Z jejich květů se bude dítko moci těšit i v zimě. Na rozdíl od masožravých rostlin zde dohlížejte na to, aby vaše ratolest rostlinu nepřemokřila. Zároveň se však musí často zalévat. Proto ji svěřte do péče raději starším dětem. Begonie rovněž potřebuje dobré světlo.

Kaktus

I kaktus je zajímavou rostlinou hodící se do dětského pokojíku. Svými bodlinkami dokáže zaujmout a prodává se v různých velikostech a tvarech.

Kaktus není ani náročný na údržbu. I tak by však o něj mělo pečovat starší dítě, které se nezraní o jeho trny, nebo vyberte ty, které je nemají. Některé druhy i velmi pěkně kvetou.

Gerbera

Gerbery jsou oblíbené a budou se vyjímat i v dětském pokoji. Rostlina by se měla pravidelně zalévat a zároveň nebýt přemokřená. Vyberte pro její umístění spíše světlé místo. Existují různé varianty gerber.

Z dalších vhodných rostlin do dětského pokoje si ještě uveďme hrnkovou růži, korálovku, hvězdník, různé kapradiny, fíkovníky atd. A jakou rostlinu pořídíte vy do pokoje své ratolesti?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *