Harmonické bydlení podle Feng Shui

Ačkoliv vám pojem Feng Shui určitě není neznámý, víte, co se pod ním ale ve skutečnosti skrývá, jaká má pravidla nebo kde se vzal? Pokud tipujete, že se jedná o tradiční čínskou nauku, která je postavena na rovnováze, máte plusový bod. V dnešním článku se zaměříme na Feng Shui detailněji a prozradíme vám například, co a jak je dobré změnit, aby se nám bydlelo a žilo lépe než dosud.

Proč Feng Shui?

Tradiční nauka Feng Shui pochází z období Staré Číny, jejíž počátky sahají až do roku 3000 př. n. l. Podstatou Feng Shui je neustálé udržování rovnováhy v prostoru. Prostorem je myšleno de facto téměř cokoli – váš byt, dům, zahrada či kancelář. Smyslem Feng Shui je, aby vše bylo v souladu a nic se vzájemně nerušilo.

Feng Shui je založeno na toku energie čchi. Ta je dle nauky všude okolo nás, a proto nás bezprostředně ovlivňuje. Když se na Feng Shui podíváme doslovně, získáme v překladu „vítr“ a „vodu“. Voda je pro nás nepostradatelným zdrojem zemské energie. Vítr je pro změnu považován za dar z nebes. Feng Shui má proto za úkol nastolit mezi těmito dvěma elementy rovnováhu. Feng Shui má v praxi za cíl upravit prostor tak, aby na nás vše působilo harmonicky a my se cítili dobře.

Zásady Feng Shui

Feng Shui je celé o souladu něčeho s něčím. Proto hlavní princip spočívá v tom, aby vše v naší domácnosti mělo svůj řád. Jakýkoliv chaos, nepořádek či zbytečné věci přináší do našeho domova nerovnováhu, která se může nepříznivě odrazit i na našem zdraví a psychice. Při zařizování domácnosti byste proto měli vycházet z pěti základních elementů, se kterými Feng Shui pracuje. Jsou jimi voda, dřevo, oheň, země a kov. Co se týče barev, zaměřte se na světlé a neutrální tóny. Feng Shui rovněž dbá na pravidelnost a symetrii. A to se týká i nábytku a dekorací.

Pokud plánujete stavbu domu či z gruntu rekonstruujete byt, můžete pravidla Feng Shui zohlednit už u půdorysu. V ideálním případě by půdorys měl být pravidelný, nejlépe ve tvaru obdélníku či čtverce. Naprosto nevyhovujícím půdorysem jsou dle Feng Shui atypická řešení nebo půdorysy do tvaru písmena “L”. Feng Shui si dále příliš nerozumí s podkrovními řešeními bytu, které zabraňují proudění energie.

Jakmile budete mít vyřešený půdorys, přesuňte se ke vchodu. Vstup do domu i bytu by měl být světlý a vzdušný. A protože součástí předsíní bývá zpravidla zrcadlo, pamatujte, že to by nikdy nemělo být umístěné naproti vstupním dveřím. Zrcadlo by tak totiž odráželo veškerou energii, která k vám proudí z venku.

Kuchyně jako centrum domácnosti

Jestliže si ještě můžete pohrát s dispozicí bytu či domu, zamyslete se nad umístěním kuchyně. Nauka Feng Shui považuje kuchyň za centrum domácnosti, kde se schází rodina. Je mimo jiné symbolem blahobytu. Proto by měla být v centrální části domácnosti, kde je chráněna před negativními vlivy. S kuchyní zároveň souvisí i pravidlo, že sporák a dřez by neměly být umístěny hned vedle sebe. Jedná se totiž o protichůdné živly – oheň a vodu, které by se tak navzájem vyrušily.

Ložnice pro váš klidný spánek

Kdo by netoužil po klidném a ničím nerušeném spánku? Ano, ložnice je místem, kde by měla vládnout harmonie. Zvláště pak, když v ní během noci čerpáme energii na další dny. V ideálním případě by v ložnici neměly být stropní trámy či podhledy s ostrými hranami. Podle Feng Shui totiž symbolizují gilotinu. Ložnice by taktéž neměla mít více vstupů. Jen tak se totiž v tomto prostoru můžete cítit během noci bezpečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *