Jak předělat dětský pokoj na studentský?

Říkáte si, že vaše dětičky už nejsou tak úplně děti, co by trávili čas hraním si s panenkami a autíčky? Možná je právě vhodný čas investovat trochu času a samozřejmě i peněz do předělání dětského pokoje na studentský.

Pokoj pro studium i zábavu

Máte představu, že jen co vaše dítě odrostlo, změní se v poslušného školáka, který bude trávit čas studiem, četbou a dalším vzděláváním? Nebudeme vám nic nalhávat, každé dítě, ať malé či v pubertě, je stále dítětem, které touží po zábavě. Proto by tomu měl být uzpůsobený i jejich pokoj. Studentský pokoj by měl být rozložen tak, aby poskytoval dostatek prostoru pro studium, ale zároveň aby v něm byl i prostor pro zábavu a odpočinek. Než se však pustíte do přestavby původního dětského pokoje na nový, uvědomte si, že by možná o svém útočišti měli rozhodovat již samy děti a vy byste jim k tomu měli dělat pouze odborný dozor.

V pokoji se nemusíte bát experimentovat s barvami, vzory či materiály. Mladí lidé mají rádi moderní styl, a proto může být pokoj oživený i různými malbami či graffiti. Tento street art je totiž mezi mládeží velice populární.

Na co si dát při zařizování pozor?

Základním bodem přestavby je výběr kvalitního studentského nábytku. V pokoji totiž nesmí chybět kvalitní psací stůl s dostatečným místem pro počítač či notebook, dále židle, kvalitní postel s roštem a matrací a knihovna. Pokud nemá vaše dítě šatnu někde jinde, je nutné myslet i na prostornou šatní skříň a případně další úložné prostory. Každý studentský pokoj musí být však především uzpůsoben zálibám vašeho dítěte. V případě, že je vášnivým hudebníkem, nebude v něm pravděpodobně chybět prostor pro hudební nástroje. U mladých slečen pro změnu musíte myslet na toaletní stolek s obrovským zrcadlem. Velice populární jsou také takzvané sedací vaky, kde se pohodlně sedí při hraní na herních konzolích či sledování televize, která ve studentském pokoji málokdy chybí. Ale jak už jsme řekli, co dítě, to jiné priority. Proto se vrátíme k tomu, co mají všechny studentské pokoje společné a co je pro ně základní – psací stůl a židle.

Ideální psací stůl a židle

Správný výběr psacího stolu a židle totiž může v dnešní době, pro kterou je typické sedavé zaměstnání, předejít řadě potíží s bolestmi zad, krční páteře či hlavy. Psací stůl i židli by si vaše dítě mělo vždy vyzkoušet osobně. Jen tak se dát předejít tomu, že mu nebude vyhovovat. Základním pravidlem je, že když si ke stolu sednete a narovnáte se, vaše lokty by s předloktím měly svírat úhel 90°. Zároveň byste měli mít pod stolem dostatek místa pro nohy. Dále by měla být správně seřízena zádová opěrka, a to tak, že vaše dítě nebude sedět ani v předklonu ani záklonu. Pokud je vše v pořádku, přichází na řadu praktická stránka stolu – poličky, zásuvky a další odkládací prostory. Podívejte se tak dobře na to, čím daný psací stůl disponuje a zda je vhodný i pro umístění stolního počítače či notebooku tak, aby vám stále zůstávalo dostatek prostoru pro bezproblémové psaní. Čím chcete mít stůl multifunkčnější, tím větší byste měli zvolit rozměr.

Mezi nejmenší psací stoly patří takové, co mají pracovní desku o délce 120 cm. Velice oblíbené jsou však rohové stoly či stoly do písmene “L”, které poskytují mnohem více prostoru. V tomto případě je však důležité si říci, k čemu všemu vám, respektive vašemu dítěti, bude stůl sloužit. Zajímavé řešení představuje i nastavitelný stůl, který umožňuje nejen různý sklon, což ocení především děti, které rády kreslí, ale také úpravu výšky podle toho, jak vysoká osoba u stolu právě sedí.

Psací stoly se však neliší jen tvarem a uspořádáním úložných prvků. Rovněž je třeba vybrat materiál, povrchovou úpravu a barvu. Za nejkvalitnější ale zároveň nejdražší materiál je považovaný masiv. Nicméně údržba celodřevěných stolů bývá poněkud náročnější. Proto většina raději sáhne po oblíbené dýze. Ničím neobvyklým však není ani plast.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *