Jaro je tu aneb co zasadit do fóliovníku?

Sluníčko vylezlo a vy se už nemůžete dočkat, jak zasadíte první sazeničky? Výborně! Nyní je totiž ta správná doba, kdy zahájit zahradní práce tak, abychom brzy mohli sklízet první úrodu.

S čím začít?

Ještě než se pustíte do výsadby, popřemýšlejte, zda se vám loňská úroda nezdála poněkud slabá. V případě že ano, jedním z důvodů může být nedostatečně kvalitní půda. Proto nepodceňujte její důkladnou přípravu. Ideální je půdu propracovat s kvalitním kompostem. Dalším důvodem malé sklizně může být i staré osivo. Abyste předešli zklamání ze špatné úrody, vyzkoušejte si nejprve, zda jsou starší semena ještě vhodná. Budete k tomu potřebovat talířek s vlhkým ubrouskem, na který nasypete několik semen. Poté dejte talířek i semínky do igelitového sáčku. Pokud vám vyklíčí alespoň 80 %, můžete semena klidně použít. V opačném případě si raději pořiďte osivo nové.

S úrodou souvisí i dostatečná závlaha. V případě, že jste dosud používali ve skleníku či fóliovníku kropení, možná by stálo za úvahu přejít na závlahu podmokem. Listy tak totiž nepřijdou vůbec do styku s vodou, což je pro ně ideální! A vůbec nejlepší je, když můžete zalévat dešťovou vodou, která je měkká a má teplotu odpovídající okolí. Rostlinky tak neprodělají při zalévání žádný tepelný šok. To platí obzvláště za tropických teplot. V tuto chvíli jsme si vyjasnili základní pravidla pro práci ve fóliovníku a můžeme přejít k samotné výsadbě.

Jarní výsadba

Váháte, zda je možné ve skleníku pěstovat jakoukoliv zeleninu? Vzhledem k tomu, že pěstování na venkovním záhonu je obdobné jako ve fóliovníku, nemusíte mít strach. Navíc vám skleník poskytne hned řadu dalších výhod. Tou zásadní je ochrana před nepřízní počasí, jako je silný vichr, kroupy, prudký déšť či velké teplotní výkyvy. Rovněž si v něm můžete dovolit pěstovat i teplomilné ovoce či zeleninu, která by venku neměla téměř žádnou šanci.

Do fóliovníku či skleníku můžete již začátkem března začít vysévat ředkvičky, bazalku, petrželku či karotky. S ředkvičkami a špenátem jste ostatně mohli začít už v únoru. Do fóliovníku dále můžete rovněž zasadit sazeničky raného salátu. Na konci jara na vás už bude čekat chutná první jarní zeleninka! V případě, že chcete pěstovat papriky a rajčata ze semínek, nezapomeňte je vysít do poloviny března. V tomto období je rovněž dobré předpěstovat si sazeničky zeleniny, kterou pak budete chtít zasadit do venkovních záhonů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *