Jak vybrat jídelní stůl a židli?

V mnoha domácnostech bývá jídelna či kuchyně často jediným místem, kde se sejde celá rodina u dobré večeře nebo oběda. Je proto velmi důležité, aby se všichni cítili u stolu pohodlně. Pokud dobře zvolíte jídelní stůl a židle, vaše obědy budou vždy chutnat všem členům rodiny a i návštěvám. Pojďme se podívat na pár rad a typů, jak vybrat vhodnou jídelní sestavu.

Na co se zaměřit při výběru jídelního stolu?

Pokud vybíráte nový jídelní stůl do vaší kuchyně, rozhodujícím faktorem je určitě počet strávníků nebo členů rodiny, která bude u stolu usedat. Pokud máte méně početnou rodinu, určitě vyberte stůl menší, nebude zabírat zbytečně moc místa. Musí, ale poskytnou dostatek prostoru pro všechny, kdo u stolu jedí. Počítat musíte také s různými doplňky, které se běžně na jídelním stole nacházejí. Můžeme zmínit například dochucovadla či různé dekorace. Stůl nesmí být přecpaný a každý strávník by měl mít na stole dost prostoru pro odložení rukou či sklenice s nápojem.

Běžně se do klasických bytů doporučují čtvercové nebo obdélníkové stoly. Ty zabírají daleko méně místa než stoly kulaté a i jejich umístění do interiéru je jednodušší.

Materiál stolu by měl být především jednoduchý na údržbu a omývání. Typ a barvu materiálu volte dle ostatních prvků v kuchyni tak, aby jídelní stůl zbytečně nevyčníval z celkového konceptu kuchyně či jídelny.

Jak vybrat židle k jídelnímu stolu?

U jídelních židlí můžeme zmínit podobné aspekty, jako u výběru stolu. Je důležité zamyslet se nad prostorem, který je na jídelní část v kuchyni k dispozici. Malé židle s nízkými opěradly jsou vhodné pro menší kuchyně, židle s velkými opěradly působí zbytečně nafouknutým dojmem a můžou tak pokazit celkový vzhled vaší kuchyně.

U židlí je také velmi důležité dbát na jejich možné zatížení. Pokud vaříte opravdu rádi a rodině chutná, doporučujeme vybrat spíše masivnější židle mající mezi nohami vzpěru, která dodává židlím patřičnou pevnost.

Materiál a čalounění jsou pak volbou jen vás. Někomu se sedí lépe na měkkých čalouněných židlích, jiný dává přednost tvrdšímu dřevěnému podkladu.

V první řadě je hlavně důležité, aby se všichni členové rodiny cítili u oběda či večeře pohodlně a židle, na kterých budou sedět, jsou nejdůležitějším faktorem. Počet strávníků rozhoduje také o počtu židlí, které je potřeba ke stolu koupit. Pokud máte častější návštěvy, můžete přidat ke stolu jednu či dvě židle navíc, aby si každá nečekaná návštěva měla bez problémů kam sednout.

Pokud potřebujete ušetřit co nejvíce místa v kuchyni, můžete zvolit například židle skládací, které během pár chvil schováte pod stůl a uvolníte tak prostor v kuchyni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *