Jak vybrat rozkládací sedací soupravu?

Pustili jste se do rekonstrukce bytu či domu, a ačkoliv byste rádi velkou a zároveň elegantní pohovku, z praktických důvodů musíte dát přednost rozkládací sedací soupravě? Ani tak ale nemusíte přijít o kombinaci elegance, pohodlí a praktičnosti! Je však důležité dát si dobrý pozor při jejím výběru. A na co se konkrétně soustředit? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Zvažte vhodný rozměr i tvar

Sedací souprava je ve většině domácností středobodem obývacího pokoje, a proto by měla mít jako hlavní dominanta i patřičné náležitosti. Než začnete s vybíráním vysněné rozkládací sedačky, zamyslete se nad jejím tvarem a velikostí. Na trhu jsou k dostání jak malé pohovky – takzvané dvojsedáky, které jsou oblíbené například v pokojích pro hosty, tak velké rohové sedačky.

Pohodlí nade vše

První otázku, kterou si musíte položit, je, jak často budete danou sedací soupravu využívat ke spaní? Zda jen výjimečně při přenocování nečekaných hostů či bude sloužit k pravidelnému přespávání. V obou případech je však důležité, abyste si sedačku vyzkoušeli ještě předtím, než ji zaplatíte a odvezete domů.

Začněte s rozkládáním sedací soupravy. Ne vždy se jedná o zcela jednoduchý princip. Poté si na rozložené lůžko lehněte. Zjistíte tak, jak bude případný spánek na této sedačce komfortní. Rovněž je dobré vyvarovat se sedačkám, u nichž je plocha na sezení totožná se spací plochou. Postupem času totiž na sedačce vzniknou chtě nechtě prosezeniny, a proto je dobré, aby tyto dvě plochy byly různé. Takové řešení poskytuje například sedací souprava, která má sklopná záda, z nichž vznikne spací lůžko.

Mezi další typy rozkládaní sedací soupravy patří:

  • Rozklad s matrací – vhodný pro pravidelné spaní. Rozkládací souprava uvnitř ukrývá matraci, která poskytuje dostatečné pohodlí pro spánek.
  • Dvě matrace na sobě – jedná se o sedačku, na které se dobře sedí i spí. Spací lůžko vytvoříte vysunutím úložného prostoru a překlopením matrace.
  • Vysouvací zásuvka s rozkladem – velice rozšířený a oblíbený způsob rozložení sedací soupravy. Spací lůžko vznikne vytažením šuplíku a vytáhnutím matrace.
  • Systém Click Clack – vhodný pro příležitostné spaní. Jednoduchým pohybem se sklopí záda a vznikne tak prostor pro spaní.
  • Belgický typ rozkladu – ideální pro občasné nocování. Samotné lůžko je tvořeno kovovým lehátkem, které je schované pod sedákem a je potaženo tenkou matrací.

Dalším kritériem je tvrdost sedací soupravy. V této souvislosti je dobré připomenout, že levnější sedací soupravy jsou obvykle vyráběny z méně kvalitních molitanových výplní. I proto je dobré nehledět jen na cenu. Jednou z populárních a kvalitních výplní je například polyuretanová pěna, která zaručuje pohodlné sezení i delší životnost sedačky.

Důležitá je taktéž hloubka lůžka. Někdy jsou sedačky tak hluboké, že při pohodlném sezení s oporou zad ani nedosáhnete na zem. Starší lidé také jistě ocení, když sedací souprava bude mít optimální výšku – ani příliš vysoko, ani příliš nízko. Výhodou u některých rozkládacích sedaček je i praktický prostor na lůžkoviny.

Volba materiálu a barvy

Co se týče barev, dnes na trhu najdete snad jakýkoliv odstín, který vás jen napadne. Pokud jde o materiál, mezi nejoblíbenější patří látka a kůže, které jsou k dostání v různých kvalitách. V případě, že hledáte luxusnější variantu, sáhněte po elegantní kůži. Na druhou stranu popularita textilií stále roste. Ačkoliv se jedná o příjemný a teplý materiál, jeho údržba není nejsnadnější. Rodiny s dětmi tak jistě ocení látky omyvatelné vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *