Židle do kanceláře – jak vybrat tu pravou?

Rekonstruujete byt nebo kancelář a přemýšlíte, jaká z velké škály kancelářských židlí bude pro vás ta nejlepší? Na následujících řádcích si společně projdeme pár bodů, které by vám měly pomoci při výběru té správné židle do vaší nové kanceláře.

V první řadě je nutné porovnat kancelářské židle s celkovým vzhledem vaší kanceláře. Jako každý jiný nábytek, i židle musí zapadnout do celkového konceptu a nesmí zbytečně vyčnívat. Ať už máte kancelář doma nebo ve firmě, kde přijímáte klienty a obchodníky, vaše židle nesmí být jako pěst na oko. Vy sami v ní pak budete vypadat legračně. Navíc vzhled je ohebný parametr a je lepší vybírat z funkčních židlí tu, která se vám líbí než z hezkých židlí tu, která by mohla být dobrá.

Za druhé je nutné přizpůsobit židli vašemu stylu sezení, aby pro vás židle bylo pohodlná. Někomu vyhovují pevné konstrukce, které se dají pouze posouvat nahoru a dolů. Takové židle umožní sedět ve správné pozici s narovnanými zády. Ne každému je ale takové sezení příjemné a na podobných židlích se tak spíše hrbí ke klávesnici.

Jiné židle mají ohebnou nožku a je tak možné se na křesle lehce zhoupnout dozadu. To je spíše pro ty, co si u počítače rádi odpočinou u oblíbené hry nebo filmu. Na práci tento styl sezení není dobrý, jelikož při psaní máte neustále natažené ruce (vzhledem ke vzdálenosti v jaké sedíte od klávesnice) a budou vás časem bolet.

Dále je nutné si rozmyslet, zda-li by vaše nová židle měla mít opěrky. Drtivá většina kancelářských židlí má opěrky, je ale možné koupit i židle běž loketních opěrek. Zde je volba čistě na vás, ale věříme, že většina z vás má v kanceláři židli s loketníma opěrkama. Pokud u počítače sedíte po celou pracovní dobu, opěrky na odložení rukou se rozhodně hodí. V opačném případě budete mít ruce neustále natažené na stole a určitě vás časem rozbolí.

Pokud chcete u počítače sedět opravdu pohodlně, je možné zakoupit také židlí s opěrkou pro hlavu. Můžete tak do křesla doslova “zapadnout” a při práci nebudete muset použít jediný sval navíc.

Posledním a neméně důležitým kritériem je také materiál sedáku a opěrky. Můžete vybírat mezi různými koženými materiály, síťovinami nebo látkami s molitanovou výplní. Výběr je opět na vás a jde zde hlavně o otázku pohodlí. Někomu se jednoduše nesedí dobře na kožené židli, jiný zase dává přednost pevné síťovině před měkkými židlemi s molitanem. Jednoduše můžeme poradit následující: pokud sedíte v židli delší dobu v kuse, například v práci, je lepší vybrat židli, které bude mít měkký sedák i opěrku. Vyhnete se tak různým otlačeninám a při dlouhodobém sezení se budete pořád cítit pohodlně.

Naopak pokud je křeslo jen jednou z vašich přechodných pozic, je možné koupit si například síťovanou židli, která nabídne pevné sezení a rozhodně se z takové židle zvedá lépe než z té měkké.

Když tedy shrneme všechny předchozí body, je dobré zaměřit se při výběru židle na následující:

●      Vzhled židle

Jako každý jiný nábytek ve vaší kanceláři musí působit přirozeně a nesmí vyčnívat

●      Mechanismus židle

Mechanismus volte vzhledem k tomu, jak sedíte u stolu a jaký druh práce vykonáváte

●      Materiál sedáku a opěradla

Pohodlí je nejdůležitější vlastností každé židle, někomu se sedí lépe v měkké pohodlné židli, jiný dává přednost pevné síťované výplni

Všechny body se týkají spíše pracovního prostředí a druhu práce, kterou vykonáváte. Pamatujte hlavně na pohodlí, protože pokud vás z židle budou bolet záda, je úplně jedno kolik stála peněz a jak moc je hezká – bude prostě nepoužitelná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *