Jak vybrat sedací soupravu?

Sedací soupravy jsou dominantou především obývacích pokojů, i když si nacházejí své místo i jinde, třeba v pokoji starších dětí a dospívajících. Jak vybrat tu správnou sedací soupravu?

O sedacích soupravách

Sedací soupravu najdete ve většině domácností. Jak jsme si uvedli, nejčastěji v obývacím pokoji. Jejím výběrem určíte ráz celé místnosti. Proto nám obvykle velmi záleží na jejím vzhledu. Ovšem nezapomínejme ani na její praktickou stránku. Slouží k posezení při dívání se na televizi, četbě nebo trávení volného času s rodinou či přáteli.

Kritéria pro výběr sedací soustavy

Chcete-li, aby sedací soustava do puntíku plnila svou funkci a odpovídala plně vašim nárokům, ještě před jejím výběrem promyslete následující kritéria. Pomohou vám správně si vybrat.

Účel

Hlavním účelem sedací soupravy je…sedět na ní. Ano, samozřejmě. Promyslete však i to, jak často ji budete používat a jestli jen na sezení nebo se občas rádi na sedačce natáhnete. Zvete si často návštěvu? A co když u vás sem tam někdo přespí? Pak oceníte rozkládací sedací soupravu.

Nemáte v obývacím pokoji dostatek úložných prostor? V tom případě se zaměřte na sedací soupravy s velkým úložným prostorem.

Většina sedaček v domácnostech slouží spíše k neformálnímu posezení, ovšem v nabídce trhu najdete i takové, které jsou určené pro formálnější použití.

Tvar

Sedací soupravy se vyrábí v různých tvarech – do L, U, I. Při výběru je nutné vycházet z dostupného prostoru. Vždy dbejte na to, abyste kolem sedací soupravy měli dostatek místa pro volný pohyb.

Rozměry

Rozměry sedačky přizpůsobte počtu lidí, účelu a samozřejmě vycházet musíte i z dispozic vašeho volného prostoru. Pro větší sešlosti či více pohodlí jsou vhodné rohové sedačky. Naopak žijete-li v domácnosti ve dvou a nemáte moc návštěv, postačí vám „dvojsedáky“, popřípadě „trojsedáky“. Že přeci jen občas nějakou návštěvu máte? Pořiďte si k sedačce křesla ve stejném stylu.

Kromě velikosti zvažte i výšku. Starší lidé, kterým se již obtížně vstává, ocení spíše vyšší sedačku.

Konstrukce sedací soupravy

Výběr materiálu nepodceňujte. Odvíjí se od něj kvalitu a životnost výrobku. Zajímejte se především o to, jaká je konstrukce sedačky. Kovové jsou spolehlivější, ale oblíbené jsou i dřevěné a dřevotřískové. Ty jsou levnější. Kromě kvality materiál ovlivňuje i hmotnost nábytku.

U samotných sedáků se rozhodněte, jestli vám bude více vyhovovat tvrdší či měkčí materiál. Výplň je různá.

Potah a celkový design

Výběr máte i při volbě potahového materiálu. Rozlišujeme:

  • látkové potahové materiály (čalouněné sedací soupravy): Rozhodnete-li se pro tento typ, máte na výběr z různých druhů látek. Mimo jiné se liší i hustotou vláken. Hrubší látka není vhodná pro chovatele domácích zvířat. Snadno by se zachytávali drápkem o vlákno, a to by bylo brzy na potahu znát. Mezi látkovými potahy je velký rozdíl. Vedle obyčejných najdete i takové, při jejichž výrobě byly použité moderní technologie, díky kterým si snadno poradíte s různými nečistotami. Látková sedačka vám nabídne celou škálu nejrůznějších designů. Jsou příjemné na dotek, ale náchylnější na prach či roztoče.
  • kožené potahové materiály (kožené sedací soupravy): Tyto sedačky se jednoduše udržují, nedrží se v nich tolik prachu ani zvířecích chlupů a máte jistou, že se vám v nich neusadí roztoči. Zaujmou vás i svým elegantním a luxusním vzhledem a výhodou je i dlouhá životnost. Mějte však na paměti, že se snadněji poškodí a jsou dražší.

Už máte promyšlená všechna kritéria pro výběr sedací soustavy? Teď už vybrat konkrétní model, který se bude u vás doma nejlépe vyjímat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *