Jakou barvou vymalovat stěny?

Chystáte-li se dát svým stěnám nový kabát a nechcete, aby byly stěny nudné, či potřebujete opticky zvětšit či prosvětlit váš byt, pak pro vás máme několik tipů.

Bílá barva je nadčasová, neutrální, prostor prosvětlí. Ale také je to barva, která rozhodně nedodá vašemu interiéru tu správnou šťávu. Existuje spousta možností, jak byt vymalovat originálně a opticky mu přidat to, co zrovna potřebuje.

Co byste měli vědět o barvách

Bílá – umí zvětšit a prosvětlit prostor, dobře se s ní kombinuje nábytek a doplňky.

Žlutá – i tato barva dokáže prosvětlit a opticky zvětšit prostor. Je teplá a hodí se především do dětských pokojů nebo kuchyní.

Oranžová – Tady určitě sáhněte raději po jemných odstínech. Každopádně je to barva podněcující pozitivní energii a také povzbuzuje chuť k jídlu.

Červená – S touto barvou bychom měli být opatrní. Může vyvolávat agresivitu. Rozhodně ji nedávejte do dětského pokoje a ložnice. Měla by sloužit spíše jako barva doplňková – například do obývacího pokoje jako dekorativní pruh.

Modrá – je uklidňující a osvěžující, ale také chladná. Světlé odstíny prostor opticky zvětší, naopak syté odstíny umí prostor zmenšit.

Zelená – tato barva údajně pomáhá koncentraci a uklidňuje. Proto je doporučována do pracoven, ložnic i obývacích pokojů.

Hnědá – je skvělou volbou do obýváků i pracoven. Výborně se s ní kombinuje další zařízení interiéru.

Jak oklamat prostor

  • Malý prostor spolehlivě zvětšíte světlými barvami. Nejvhodnějšími barvami jsou světle žlutá či skořicová, ale i jemné odstíny zelené.
  • Jestliže potřebujete rozšířit úzký pokoj, pak tu nejužší stěnu vymalujte barevně.
  • Potřebujte-li docílit z´žení příliš širokého prostoru, pak široké stěny vymalujte tmavší barvou.
  • Pokud je strop příliš vysoký a chcete-li, aby působil zmenšeným dojmem, pak na něj použijte namísto tradiční bílé barvy, tmavší barevnou.

Malovat či nemalovat jednou barvou?

Je zcela na vás, zda vymalujte kuchyň jednou barvou či použijete například na jednu stěnu například tlumenější odstín. Důležité je, abyste barvy kombinovaly správně a nepřekombinovaly. Také byste měli vědět, že nejlepší volbou jsou přírodní barvy, které budou na vás působit příjemně a také se brzy neomrzí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *