Jak ušetřit za svícení?

Ušetřit na energiích se dá dnes poměrně dost. A to samozřejmě platí i osvětlení. Která světla vám přinesou úsporu a jaká je svítivost těch úspornějších zdrojů světla?

Jestliže chcete ušetřit, tak zapomeňte na klasické žárovky. Ty raději hned ze svých lustrů a lamp rychle vyšroubujte. Klasická žárovka ačkoli světlo z ní bylo příjemné, je obrovským žroutem elektrické energie. Jaké tedy volit úspornější zdroje světla?

Úsporné kompaktní zářivky

Tyto žárovky jsou nejčastěji označovány jako úsporné žárovky. A skutečně se dá říct, že přeměna elektrické energie na světlo je v tomto případě daleko úspornější. Ovšem i tady najdeme určité nevýhody. Ta spočívá u většího prostorového objemu, pomalému náběhu světelného výkonu a průměrné životnosti. Navíc v sobě tato žárovka skrývá nebezpečí v podobě obsažené rtuti. Na druhou stranu ceny těchto žárovek klesly, jejich úspornost je také poměrně vysoká a tak představují stále ještě dobrou volbu.

LED žárovky

LED žárovky a svítidla v současné době zažívají svojí největší slávu. Kromě toho, že nabízejí největší úsporu energie, mají i dlouhou životnost. Zatím však je jejich pořizovací cena poměrně vysoká, i když je pravda, že i ty se dají sehnat i za poměrně přijatelnou cenu. LED žárovky najdeme v mnoha provedeních. Je možné ji vyměnit za klasickou žárovku do běžného svítidla. LED svítidly můžete rozsvítit celý byt – použít je můžete do koupelen, jako stropní osvětlení do obývacích prostorů, pod kuchyňskou linku, ale například i jako osvětlení chodníčků na zahradu. Co se týká jejich svítivosti, platí u nich to, čím studenější světlo tím intenzivnější.

Opravdu ušetříte?

Jestliže bychom porovnali výhodnost žárovky klasické a LED tak by poslední jmenovaná zvítězila na plné čáře. LED je až sedmkrát efektivnější než klasická žárovka. Dalším ukazatelem pro úsporu je bezesporu životnost žárovek. U LED žárovek výrobci udávají 10 000 – 30 000 hodin. To je v přepočtu při několikahodinovém svícení denně několik desítek let. Za tu dobu bychom museli nakoupit desítky klasických žárovek. A jsme u počtů konečných – tedy kolik zaplatíme za energie. Jestliže budeme svítit klasickou 60W žárovkou denně například 4 hodiny, zaplatíme energetickému závodu za rok přes 300 Kč. Za provoz 8W LEDky pouhých 57 Kč. A to už je tedy rozdíl. Návratnost pořizovací ceny bude o to dřív, když budeme potřebovat svítit LED žárovkou více. Každopádně i při malé spotřebě se nám investice do tohoto světla vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *