Tipy, jak opticky zvětšit malý prostor

Pořídili jste si nový byt, ale není právě největší a vy byste jej rádi co nejvíce “nafoukli”? Nebo jen zkrátka potřebujete opticky zvětšit obývací či dětský pokoj? Nemusíte hned probourávat příčky, abyste získali více prostoru. Mnohdy bohatě postačí zvětšit prostor opticky, a to za pomoci několika málo triků. My vám dnes prozradíme, jak na to.

Zbavte se zbytečností

Jestliže jste se právě nastěhovali, již při vybalování jednotlivých krabic si dejte pozor na to, zda jste si z předchozího bytu nepřinesli přece jen nějaké zbytečnosti. Ty bohužel mnohdy zabírají poněkud velkou část prostoru a jsou přitom nevyužité. Raději získaný prostor využijte k umístění praktických a funkčních věcí. Nebo ho jen nechte jednoduše vzdušný!

Opatrně s nábytkem

Jakmile se zbavíte nepotřebných předmětů, je čas pustit se do zařizování. Co se týče vhodného nábytku, preferujte spíše vysoké úzké skříně, které prostor protáhnout do výšky. Prostor se tak nejen opticky zvětší, ale zároveň prosvětlí. Rozhodně však pokoj nezaplavte spoustou poliček, které se mohou zdát na první pohled vzdušné, skříní, komod a dalších druhů nábytku. Samozřejmě nějaká polička tabu není, nicméně by se neměla ohýbat pod tíhou knih či dalších dekorací, které interiér opticky zmenšují. Většina domácností však válčí s nedostatkem úložného prostoru. Pokud nemáte šatnu nebo vestavěnou skříň, můžete si vypomoci například boxy či nízkými skříňkami, které nezaberou příliš prostoru. Čím více nábytku ale budete mít vedle sebe, tím bude prostor působit stísněněji.

Důležité jsou barvy

Obecným pravidlem je, že prostor opticky zvětšují světlé odstíny. Ideální je samozřejmě bílá barva stropu i stěn. Ale protože ne každý chce mít celý byt nebo jeho část v jednolitém bílém tónu, je možné využít i sytější tóny. Důležité však je, vědět jaké a jak. Výborným příkladem je například použití dvou výrazných barev. Abyste dosáhli kontrastu, který prostor rozbije a zároveň jej prodlouží ve všech směrech, jednou barvou vytvořte pruh horizontálně a druhou pro změnu vertikálně. Tyto pruhy zdi opticky protáhnou.

Další možností je použít vaši oblíbenou barvu na všech stěnách. Nikoliv však v jednou tónu! Díky použití několika odstínů jedné barvy dosáhnete toho, že prostor nebude působit utopeně pod tíhou jedné barvy. Co se týče dalších alternativ, můžete rovněž nechat stěny bílé kromě jedné, kterou natřete vámi vybranou barvou. Jestliže volíte tmavé a syté barvy, pamatujte, že nábytek již musí být světlý.

U nízkého stropu si kromě světlých barev můžete vypomoci i zrcadlem, které tak v místnosti vykouzlí zajímavý prvek a dekoraci v jednom a kromě toho opticky zvětší a zesvětlí celý prostor.

Svou roli hraje i podlaha

V souvislosti s barvami nemůžeme zapomenout ani na podlahu. V případě bílého stropu a světlých tónu zdí je vhodná tmavší podlaha. Abyste byt opticky zvětšili, měli byste volit stejný dekor a materiál podlahy v celém bytě. Jestliže dáte přednost plovoucí podlaze, věnujte pozornost jejímu pokládání. V případě dlouhé a úzké místnosti je dobré pokládat podlahu rovnoběžně s kratší stěnou. Úzký prostor se najednou rozšíří a zároveň trochu zkrátí, alespoň tedy pocitově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *