Bydlení v přírodě – jaké jsou výhody a nevýhody?

Čistý vzduch, nižší náklady na nákup pozemku i samotné bydlení a spousta soukromí. To jsou hlavní důvody, proč lidé chtějí bydlet v přírodě. Uvažujete o něčem takovém i vy? V tomto článku vám poradíme, jaké jsou výhody a nevýhody bydlení v přírodě.

Čistý vzduch na každém kroku

Jak už jsme se zmínili v úvodu, velkou výhodou bydlení v přírodě je všudypřítomný čistý vzduch, o smogu a nebezpečných výparech se ani nedá hovořit. Děti si mohou v klidu hrát venku, aniž by hrozilo, že skončí pod koly auta nebo dokonce tramvaje. Navíc je jen mizivá šance, že se chytí nějaké nevhodné party.

Zároveň si děti vypěstují i pěkný vztah k životnímu prostředí, nebudou si myslet, že vajíčka rostou v regálech v supermarketu a budou se k přírodě správně chovat. Budou-li k tomu vedeny, i třídění odpadu jim přijde jako samozřejmost.

Soukromí a nízké náklady

Pryč z města lidé míří i kvůli soukromí. Toho mají v přírodě více než dost, což může celou rodinu příjemně stmelit. Výhodou je i to, že náklady na bydlení v přírodě jsou podstatně nižší než ve městě. Řada venkovských domů totiž dosahuje pasivního energetického standardu – jejich provoz je tedy šetrný k přírodě a zároveň není ani příliš drahý. Je totiž především zamezeno tepelným ztrátám.

Na druhou stranu velkou nevýhodou bydlení v přírodě je, že takové místo obvykle leží daleko od civilizace. Každé ráno tak musíte vytáhnout auto, odvézt děti do školy, dojet do práce, potom na nákup, rozvézt děti po zájmových a sportovních kroužcích a zase domů. A všichni víme, že benzin ani nafta opravdu nejsou levnou záležitostí.

K lékaři je to daleko

Problém je i se zdravotnickou péčí. I obyčejné návštěvy obvodního lékaře se mohou stát celodenní záležitostí, o návštěvách specialistů ani nemluvě. A bohužel i sanitce to může na samotu trvat velmi dlouho…

Myslete na bezpečnost

Důležitou otázkou je samozřejmě také bezpečnost. Pokud se rozhodnete žít na samotě, je potřeba brát na tuto oblast zvlášť velký zřetel. V odlehlých končinách se totiž těžko jen tak dovoláte pomoci. Vyplatí se proto investovat do kvalitního bezpečnostního systému, který bude vybaven kamerami, alarmem, požárním čidlem a infračervenými závorami.

Velmi šikovným pomocníkem je v tomto ohledu inteligentní dům, který díky svému centrálnímu systému dokáže simulovat přítomnost členů rodiny v domácnosti, i když jsou všichni pryč – a to i po delší čas. Můžete tak bez obav odjet na 14 dnů na dovolenou a váš dům se o všechno postará – bude totiž automaticky v jistých intervalech rozsvěcovat okna, takže to bude vypadat, že je stále někdo doma. A to zloděje snadno odradí.

Přírodní bydlení v centru města

Určitým kompromisem mezi bydlením v přírodě a ve městě jsou nové bytové komplexy, které vznikají ve velkých městech – především v Praze. Nacházejí se sice nedaleko centra, takže mají výbornou dopravní dostupnost a občanskou vybavenost, ale zároveň poblíž některého z velkých parků a v celé oblasti se dbá na dostatek zeleně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *