Typy roštů – rozdíly, výhody a nevýhody?

Konečně jste vybrali matraci, a tak se těšíte, jak se pořádně vyspíte? Jestliže k ní však nemáte správný rošt, zklame vás. Matrace a rošt dohromady tvoří kompatibilní dvojici, a proto je kromě matrace rovněž důležité vybrat vhodný typ roštu.

Rošt na celý život

Jistě jste se už někdy setkali s tím, že matrace ležela na pevné desce. Zpravidla tomu tak bývalo u starých postelí. Tento typ umístění matrace je však absolutně nevhodný, neboť se matrace nemůže dostatečně provětrávat a vytváří se v ní ideální podmínky pro držení roztočů. Výběr roštu rozhodně není dobré podceňovat, vždyť se může jednat o investici na celý život.

Ještě než se zaměříme na jednotlivé druhy roštů, je třeba si říct, že pro některé rošty jsou vhodné pouze určité typy matrací. Proto si vždy pečlivě zkontrolujte, zda je vybraná matrace vhodná pro daný druh roštu a naopak. Rošty lze obecně rozdělit na dva základní druhy, a to pevné neboli laťkové rošty a pružné neboli lamelové rošty. Dále rozlišujeme rošty pevné a polohovatelné rošty, které se dále dělí na ruční nebo motorové. V neposlední řadě taktéž existují takzvané rošty výklopné, které umožňují lepší přístup do úložných prostor postele. A nyní se podíváme na jejich pozitivní a negativní stránky.

Pevné rošty

Pevné rošty jsou nejčastěji vyrobeny ze smrkového nebo bukového dřeva, a to v různé šířce i délce. U laťkových roštů byste si měli dávat pozor na to, aby jednotlivé latě od sebe nebyly vzdáleny více než čtyři centimetry. Jednotlivé laťky jsou k sobě připevněny textilními popruhy. Pokud tomu tak není, dochází k deformaci matrace, která tak nemůže plnit svou funkci. Následkem toho jsou pak bohužel většinou bolesti zad či špatný spánek.

Co se týče výhody pevných roštů, v první řadě je třeba zmínit cenu. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní variantu, patří k levnějším variantám roštů. Pevné rošty se na rozdíl od některých lamelových zároveň vyznačují i větší nosností. Pokud právě nejste zručný kutil, oceníte, že laťkové rošty stačí pouze srolovat, přepravit a jednoduše umístit do postele. Ale abychom nemluvili jen o výhodách, negativní stránkou laťkových roštů je fakt, že nejsou vhodné pro všechny typy matrací, jako jsou například latexové matrace. Zároveň je matrace u pevného roštu tíhou hmotnosti člověka více stlačena, než tomu je v případě pružných lamelových roštů, které se prohnou a poskytnou tak matraci větší prostor. Laťkový rošt taktéž neobsahuje žádný pevný rám, a tak se může čas od času stát, že se jednotlivé laťky posunou a vy tak budete ležet na nerovnoměrně uspořádaných latích, což není pro spánek právě ideální.

Lamelové rošty pro všechny matrace

V případě, že byste rádi něco komfortnějšího, je dobré zaměřit se na lamelové rošty, které dělíme na pevné a polohovatelné, přičemž obrovskou výhodou pevných lamelových roštů je, že jsou vhodné pro jakýkoliv typ matrace. Díky nastavitelné tuhosti jednotlivých lamel pomocí speciálních gumiček si můžete rošt přizpůsobit vašim požadavkům. Podobně jako pevný laťkový rošt jsou i pevné lamelové rošty poměrně levnou variantou. Pokud jde o materiál, vyrábí se nejen ze dřeva ale i z umělých materiálů. Oproti laťkovému roštu jsou jednotlivé lamely uspořádány do pevného rámu, který je vybaven speciálními pouzdry, do kterých lamely zapadají. Šířka ani výška lamel není pro pohodlí příliš důležitá. Co je podstatnější, je počet všech lamel. Čím více lamel rošt má, tím je pružnější a zajišťuje tak i větší komfort.

Polohovatelné rošty pro větší pohodlí

Jestliže byste rádi rošt, který vám poslouží nejen k spánku, ale například i k odpočinku, relaxaci při sledování vašeho oblíbeného seriálu nebo četbě knih, je na místě pořídit si polohovatelný lamelový rošt. Dle vašich preferencí můžete vybírat buď takové, které umožňují zvednout část roštu pro hlavu, nebo i takové, které dokáží zvednout prostor u nohou. Nemusíte si tak již podpírat hlavu několika polštáři, které vám neustále padají. U polohovatelných roštů se dále můžete rozhodnout pro manuální nebo elektrické ovládání, u kterého musíte předem myslet na to, že je třeba mít blízko zásuvku. Hlavní nevýhodou těchto roštů je jejich pořizovací cena a také fakt, že nejsou vhodné pro všechny typy matrací, zvláště pružinové. V případě, že jste vy nebo vaši blízcí nuceni trávit většinu dne v posteli nebo se hůře pohybují, jsou skvělou volbou, která vám preventivně pomůže například před bolestmi zad nebo cévními onemocněními.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *