Znáte výhody a nevýhody nábytku z lamina?

Lamino je rozšířeným materiálem pro výrobu nejrůznějšího nábytku. Zrovna se rozhodujete, jestli zvolit nábytek z lamina? Přibližme si jeho výhody a nevýhody.

Co je lamino?

Lamino je obecný název pro dřevotřískovou desku povrchově dokončenou fólií. Běžně se s tímto materiálem setkáte pod zkratkou LTD.

Na spodní a horní ploše dřevotřískových desek je nanesen dekorační papír s vrstvou melaminové pryskyřice. Ten se do desek zalisuje. Boční plochy desek jsou opatřovány plastovými hranami ABS či melaminovou hranou. Tím je vytvořen jednotný vzhled, ale také je nábytek chráně před poškozením a průnikem vlhkosti dovnitř desek.

LTD desky se vyrábí v různých šířkách a platí, že čím jsou desky silnější, tím je nábytek pevnější a stabilnější. Celkově může být nábytek z lamina různé kvality.

Rozdíl mezi laminem a laminátem

I když pojmy lamino a laminát jsou snadno zaměnitelné, nejde o totéž. Laminát představuje kompozitní materiál tvořený několika vrstvami (tenkými deskami), které jsou impregnované a slepené pojivem, nejčastěji pryskyřicí. Nejde tedy o dřevotřískovou desku zakončenou folií, jako je tomu v případě lamina.

Laminát je odolnější než lamino. Tento materiál se rovněž používá na výrobu nábytku, ale také parapetů, dveří, obkladů stěn, podlah atd.

Nábytek z lamina

Z lamina se vyrábí rozmanitý nábytek. V domácnosti to jsou především kuchyňské linky, nábytek do dětských pokojů, ložnic i obýváků. Z lamina se vyrábí rovněž koupelnový nábytek, vestavěné skříně atd. Uplatnění si však nachází i jinde – v kancelářích, školách, nemocnicích a v dalších interiérech.

Výhody a nevýhody nábytku z lamina

Nábytek z lamina má své výhody a nevýhody a je jen na vás, co převáží.

Výhody

  • nízká cena: Nábytek z lamina má přívětivou cenu, a protože to není jediná jeho výhoda, je tento materiál nejrozšířenější. I levný nábytek může vypadat moderně. Oblíbený je především u mladých rodin, ale nejen u nich.
  • velký výběr z rozmanitých dekorů: Seženete ho v různých barvách, takže snadno si vyberete takové kusy nábytku, které vám budou ladit s dalším vybavením místnosti. Pokud se vám líbí masiv, ale nechcete za něj utrácet peníze, oceníte jeho imitaci, díky které na první pohled nepoznáte, že nejde o dřevo.
  • snadná údržba: Nábytek stačí jednou za čas dle potřeby přetřít mokrým hadříkem.
  • odolnost: Nábytek z lamina je tvrdý a tím i dost odolný. Poškrábání je tu obtížnější než u nábytku z masivu. Nedochází časem ke změně barev a je odolný vůči krátkodobému působení vody.

Nevýhody

  • nemožnost renovace: Poškodíte-li nábytek z masivu, je možné ho opravit. Tuto možnost u nábytku z lamina nemáte.
  • vyšší hmotnost (v porovnání s masivem): Je tak obtížnější nábytek stěhovat. Někomu však vyšší hmotnost nábytku vůbec nevadí.
  • nižší odolnost vůči vlhkosti: Jak jsme si výše uvedli, krátkodobé působení vody nevadí, ale nepřehánějte to s ní. Voda by se mohla dostat dovnitř a tím by se materiál poškodit. Ovšem ani dřevo není odolné vůči většímu množství vody.
  • nemožnost úpravy povrchu: Laminový nábytek má stálý povrch, který není možné dále upravovat.

Lamino nebo jiný materiál?

Díky nízké ceně, ale i velkému výběru z rozmanitých dekorů, odolnosti materiálu a snadné údržbě je nábytek z lamina velmi rozšířený. Alternativou je třeba dýha. Pokud nedáte dopustit na tradiční dřevo se všemi jeho výhodami, zvolíte zřejmě masiv.
Vždy vybírejte materiál s ohledem na konkrétní nábytek a situaci. Rozhodnete-li se pro nábytek z lamina, dobře ho vybírejte a zkontrolujte si kvalitu polepení hran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *