Ekologické bydlení – co to je a čím se vyznačuje?

Ekologické bydlení je v současné době čím dál oblíbenější. Základem tohoto trendu je citlivost a ohleduplnost k přírodě, okolnímu prostředí, ale i k ostatním lidem. Díky tomu se vytváří speciální vztah mezi člověkem a prostředím. To si člověk přizpůsobuje podle svých potřeb, ale zároveň se s ním i identifikuje. Ekologické bydlení je navíc i ekonomické – šetří tak životní prostředí i peněženku.

Trend ekologického bydlení se však netýká jen samotné stavby domu a využívání alternativních zdrojů energie, ale i vlastního zařizování a běžného každodenního života.

Úspora až 90 procent nákladů na energie

Ekologický dům má svým pojetím blízko k pasivním domům, jež umí uspořit až 90 procent energií, přestože cena takové stavby není o moc vyšší než u klasického standardního domu. Základem jsou minimální tepelné ztráty – právě proto se u těchto domů využívá teplovzdušné vytápění a zabraňuje se průvanu a dalším únikům tepla.

Plastová a dřevěná okna jsou základ

Využívají se plastová či dřevěná okna s dvojskly či dokonce trojskly, která dokáží snížit náklady na energie až o 20 procent. Chybět nesmí ani zateplení fasády a odizolování střechy, stropů a podlah. Díky tomu se náklady na energie mohou snížit o 25 až 40 procent. Výrazným faktorem je zavedení podlahového vytápění, solárních panelů a tepelného čerpadla, což může vynést úspory ve výši 20 až 50 procent.

Nechte si zmodernizovat topný systém

Velkou roli hraje i samotný stávající topný systém – jeho modernizací můžete také výrazně ušetřit a současně zajistit optimální teplotu v celém domě. Díky automatické regulaci můžete ušetřit až 7 procent nákladů. Pokud si k tomu pořídíte i výkonný ekologický kotel, ušetříte dalších 12 až 16 procent.

Průzkumy ukázaly, že až 45 procent rodinných domů nutně potřebuje zateplení domu, jenže polovina z jejich majitelů na to nemá dost peněz. Je třeba si ale uvědomit, že tyto počáteční investice se brzy vrátí.

Vybírejte spotřebiče kategorie A+

Nejen stavba ale může být ekologická, důležité je i samotné vybavení. Volte úsporné spotřebiče – například LED osvětlení, které má velmi dlouhou životnost a zároveň nízkou spotřeby elektřiny. Je tedy skvělou náhradou za klasické žárovky. Co se týče kuchyňských spotřebičů, stačí se pozorně podívat na jejich označení – vybírejte ty, které mají značku A+, právě to jsou totiž spotřebiče nejúspornější kategorie.

Nezapomínejte na třídění odpadu

Samozřejmostí už je v dnešní době třídění odpadu. Od toho ale stále spoustu lidí odrazuje nedostatek speciálních kontejnerů v blízkosti bydliště. Sami si ale můžete bez problémů pořídit tři různé odpadkové koše a odpad snadno třídit. K samotnému třídění odpadu patří i zpracování biologického odpadu, některá sídliště už dokonce mají v blízkosti vlastní komposty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *