Bydlení v rustikálním venkovském stylu

Rustikální neboli také venkovský styl už dávno není jen záležitostí venkovských stavení, domečků našich babiček a dědečků či horských chatiček. Pokud máte rádi přírodní materiály a nepotrpíte si na velkou modernu, je pro vás právě rustikální styl bydlení jednou z možností, jak si zařídit vaši domácnost.

Romantické a útulné

Nepatříte k fanouškům supermoderního bydlení, které se vyznačuje například minimem nábytku a strohými dekoracemi a mnohdy na nás působí neosobně? To se vám v případě rustikálního stylu rozhodně stát nemůže! Domácnost ve venkovském stylu lze charakterizovat jako útulnou a romantickou. Je to místo, kde na vás dýchne kouzlo a teplo domova.

Rustikální styl však není zdaleka určený jen domům či bytům na vesnici. Bydlíte ve velkém městě a rustikální styl vás okouzlil? Kombinace masivního dřeva a betonu vám zaručí nejen rustikální vzhled, ale i jedinečný interiér. Co se týče kombinování nábytku, s tím však velice opatrně. Na rozdíl od vintage stylu, který si s moderními kousky většinou rozumí, o rustikálním stylu se to říci nedá.

Využijte přírodní materiály

Než se pustíte do zařizování, uvědomte si, že rustikální styl je zejména o jediném materiálu – dřevě. Samozřejmě zde najdeme i sklo či kov, ale opravdu jen minimálně. Rustikální styl si rovněž příliš nesedí s levnými alternativami masivního dřeva. Ideální je proto v případě zařízení ve venkovském stylu investovat do masivu, a to v jeho nejrůznějších odstínech i zpracováních. Výhodou použití masivu je bezesporu jeho kvalita, bytelnost a životnost, díky čemuž se vám tato investice nejednou vrátí.

Masivní dřevo navíc krásně voní, a tak si chvílemi můžete připadat, že jste skutečně někde v přírodě. Pokud máte možnost, využijte viditelné trámy, které dodají vašemu interiéru ten pravý šmrnc. Dalším důležitým aspektem rustikálního stylu je dřevěná podlaha, respektive vyhlížející jako dřevo či ještě lépe jako prkna. V kuchyni či chodbě rovněž může být dlažba nebo pálené cihličky.

To pravé teplo domova

V případě, že jste na vážkách, zda zůstat u typicky rustikálního stylu či se přiklonit k selskému, zvažte kachlová kamna, která mají nepopsatelné kouzlo. Co se týče tepla domova, to vám doslova zajistí krb. Říkáte si, že bydlíte v bytě, kde jsou kamna naprostým tabu? Omyl! I pro byty už existuje řešení v podobě krbů bez komínů.

Doplňky, které dělají domov domovem

Ačkoliv lze v rustikálním stylu bezpochyby zařídit celou domácnost, ideálními místnostmi, kde rustikální styl opravdu vynikne, jsou kuchyň a obývací pokoj, které jsou mnohdy i vzájemně propojené. Co se týče kuchyňské linky, dřevěná linka je základem. Aby byl domov skutečným domovem, je k tomu zapotřebí mnohem více… i maličkostí. U venkovského stylu vsaďte na klasické doplňky a dekorace, jako jsou například staré (či tak alespoň vypadající) kameninové formy, mlýnky či hmoždíře, který evokují tehdejší život na venkově. Oprýskané kamenné květináče s bylinkami jsou na kuchyňském okně téměř nutností. Dřevěné židličky doplňte textilními sedáky s typickým kostkovaným vzorem v červeno-bílé nebo modro-bílé kombinaci. V kuchyni by dále neměly chybět proutěné košíky různých velikostí – například na ovoce či chleba, příbory s dřevěnou rukojetí nebo záclona.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *