Vybíráme dětskou houpačku na zahradu – na co si dát pozor?

Máte problém zabavit vaše děťátko? Houpací kůň už mu nestačí? Jaro je tu a naše zahrádky se brzy zazelenají, tak co říkáte překvapení v podobě dětské houpačky? Děti milují houpání, ale ještě raději jsou venku, tak proč to nezkombinovat a nedopřát vašim ratolestem tuto oblíbenou atrakci? V dnešním článku se dozvíte, na co všechno je dobré dát si pozor při výběru zahradní dětské houpačky.

Zvažte všechna kritéria

Za svůj život se každý setkal s mnoha druhy dětských houpaček, a proto vás nepřekvapí, že kromě klasické dřevěné houpačky jsou k dostání i houpačky plastové, kovové či ratanové. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Ty se týkají především ceny, kvality, zpracování a nosnosti. Mimo to se samozřejmě liší i tvarem či doplňky. Než se pustíte do výběru samotné houpačky, zvažte několik zásadních kritérií – věk a nosnost vašeho dítěte, bezpečnost houpačky a velikost sedáku.

A protože je bezpečnost dětí alfou omegou, i v souvislosti s dětskými houpačkami existují platné směrnice a normy, které určují, co všechno musí taková zahradní houpačka splňovat. Mezi dvě zásadní patří evropské normy EN71-8 a EN71-1, které stanovují požadavky a metody zkoušení mechanických a fyzikálních vlastností hraček a dále obsahují specifické požadavky na hračky pro děti mladší 36 měsíců, pro děti mladší 18 měsíců a pro velmi malé děti, které ještě neumějí samy sedět.

S bezpečností nepochybně souvisí výběr správné hmotnosti. Na trhu jsou houpačky jak pro nejmenší, tak i pro větší děti. Zahradní houpačky jsou však většinou určeny dětem od jednoho roku věku. Vzhledem k tomu, že ani věk není vždy určující, je důležité použít selský rozum a zkontrolovat, zda výška a nosnost dítěte odpovídá dané houpačce. Dejte si například pozor, aby houpačka měla vhodné držadlo či aby otvor pro dítě byl dostatečně velký, že nemůže hrozit jeho vypadnutí z houpačky.

Typy dětských houpaček

Mezi nejpopulárnější stále patří dřevěná zahradní houpačka. Ta má své místo nejen na zahradách rodinných domů, ale i na chatách a chalupách. Co se týče dřevěných houpaček, mají hned několik výhod. Mezi tu zásadní patří fakt, že se jedná o přírodní materiál, který je pro dítě naprosto nezávadný. Navíc dobře odolává i nepříznivému vlivu počasí. A pokud už nějak časem utrpí, lze jej jednoduše obnovit pomocí nějakého nátěru. Kvalitní dřevěná zahradní houpačka poslouží tak nejednomu vašemu dítěti.

Plastové houpačky bývají oblíbené zejména pro jejich design. Často jsou nejen atypicky tvarované, ale hýří i nejrůznějšími barvami či vzory. Pokud jde o cenu, ta je velice variabilní. Některé jsou ve srovnání s dřevěnými houpačkami levnější, jiné jsou naopak dražší. Nevýhodou plastových zahradních houpaček je, že se poměrně rychle opotřebí. Samozřejmě záleží na kvalitě a zpracování použitého materiálu. Nicméně plastovou houpačku nemůžete nijak renovovat, jako je to například v případě dřevěné houpačky. Na druhou stranu téměř bezúdržbové jsou kovové houpačky, které patří k levnějším houpačkám. Zároveň nepotřebují žádnou extra péči.

Pokud svému dítěti chcete dopřát nejen skvělou zábavu ale i pohodlí, vsaďte na ratanovou houpačku, která je mnohdy zároveň i lehátkem, kde si může dítě odpočinout.

Závěsná či samostojící

U zahradních houpaček je nutné rovněž zvážit, zda chcete houpačky s konstrukcí nebo závěsné. První případ je výhodnější v tom, že s houpačkou nemáte více práce, než je nutné. Stačí najít vhodné rovné místo a houpačku řádně zajistit. Druhý případ obnáší ještě vyřešení problému, jak ideálně a zejména bezpečně houpačku zavěsit. Kromě těchto dvou základních typů houpaček se dále rozlišují i houpačky pákové, houpačky na stání, ležení či sezení nebo houpačky šlapací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *