Náplň do sedacích vaků – jak vybrat tu vhodnou?

Zaujaly vás také sedací vaky? Pěkně vypadají, jsou pohodlné a celkově oblíbené. Nevybírejte je však jen očima. Kvalitu vaku určuje to, co je uvnitř, tedy jejich náplň. Jakou zvolit?

Nároky na náplň do sedacích vaků

Materiál, který tvoří náplň sedacího vaku, musí především splňovat kritéria pro styk s pokožkou. Důležitá je tedy zdravotní nezávadnost a také musí splňovat technické podmínky požární ochrany.

Při výběru náplně také myslete na její trvanlivost, která je daná dobou, po kterou vak vydrží, aniž by se slehl a stal nepohodlným. Tato vlastnost se odvíjí od velikosti a hustoty kuliček ve vacích.

Možnosti náplně sedacích vaků

Sedací vaky jsou rozmanité. Liší se nejen designem, velikostí a tvarem, ale i tím, co skrývají uvnitř. Zpravidla jsou naplněné EPS kuličkami či polystyrenovou drtí.

EPS kuličky

Kvalitním materiálem pro náplň do sedacích vaků jsou polystyrenové kuličky EPS. Jsou ve formě mléčně zakalených perliček. Jde o tepelně zpracovaný plast vznikající polymerací styrenu. Jsou z expandovaného a tvrzeného polystyrenu s hustou cca 10 až 20 gramů na litr.

Kuličky mohou mít různou velikost. Obecně platí, že čím větší jsou kuličky, tím je vak pohodlnější na sezení. Na druhou stranu se velké kuličky rychleji slehávají. Náplň tvořená polystyrenovými kuličkami EPS dobře tepelně izoluje.

Drcený polystyren

Méně kvalitním materiálem pro náplň do sedacích vaků je polystyrenová drť. Rychle slehává, ale také se z drti práší, což není nic dobrého pro naše zdraví.

Náplň do sedacích vaků je možné dokoupit

Možná jste si koupili sedací vak, který vám nevyhovuje svou tvrdostí, či se vám časem slehnul (k tomu po nějaké dojde, i když koupíte vak s kvalitní náplní). Neznamená to, že se musíte smířit s jeho horšími vlastnostmi či koupit nový. Můžete si dokoupit jen náplň do sedacích vaků. I zde je samozřejmě důležité sáhnout po kvalitní náplni. Jen tak se budete moci těšit z dobrých tvarových vlastností a dalších výhod.

To, že je třeba doplnit sedací vak, poznáte podle toho, že už vám při sezení není tak pohodlný jako dříve a nedrží tvar. Dokupujete-li náplň do sedacího vaku, vždy volte kuličky k tomu určené.

Doplňujeme sedací vaky

Jaké množství kuliček přisypat do sedacího vaku? Na to si přijdete sami. Výsledkem by měl být sedací vak, který lze tvarovat a který zároveň daný tvar drží. Pokud nedrží tvar, je nutné kuličky ještě přisypat. Pokud vak tvarovat nelze, kuličky odsypte.

Vnější a vnitřní obal sedacího vaku

Kvalitní sedací vak je zpravidla tvořen dvěma obaly. Vnitřní obal je ochranný. Má bránit tomu, aby v případě poškození vnějšího povlaku se nedostala náplň ven. Vnější obal ovlivňuje design sedacího vaku, ale také náročnost jeho údržby. Vyrábí se z koženky, kůže, nylonu, bavlny atd.

Vybíráte zrovna sedací vak? Zajímejte se o to, jaká je jeho náplň. Jen tak budete plně spokojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *