Bydlení v zen stylu – rady a tipy

Vzhledem k tomu, že dnešní doba je velice hektická, stále více osob hledá klid a harmonii alespoň ve svém domově. I z tohoto důvodu je možné pozorovat vzrůstající zájem o zen styl, který vychází z čínského buddhistického učení.

Zařizování v zen stylu aneb kde začít?

Zenová tradice spočívá především v nastolení harmonického prostředí, ve kterém se budeme nejen cítit dobře, ale nabídne nám i tolik potřebný prostor k meditaci a relaxaci. Když se řekne zen styl, je třeba zmínit klid, ticho, neutrální barvy a jednoduché linie. Zařízený prostor by měl působit útulně a bezpečně. Ačkoliv nábytek by měl být taktéž jednoduchý bez jakéhokoliv většího zdobení, díky vhodným doplňkům lze docílit toho, aby na nás nepůsobil chladně, ale spíše nás vybízel k odpočinku.

Jaké materiály a barvy zvolit?

Co se týče výběru vhodného materiálu, je zen buddhismus velice podobný stylu Feng Shui. Ideální jsou přírodní materiály jako dřevo, kámen, korek a bambus. Vyzařují na nás totiž pozitivní energii a vytváří teplo domova. Zároveň se jedná o materiály, které dokonale propojují venkovní přírodu a náš vnitřní prostor. A když už jsme u prostoru, je třeba zmínit, že pro zen styl je příroda víc než důležitá. Skvělým příkladem jsou velká okna, která vás k přírodě ještě více přiblíží.

S přírodou taktéž souvisí i výběr vhodných barev. Jednotlivé odstíny by se měli nést v uklidňujícím tónu. Zen styl rád kombinuje pískovou barvu, zlatavé odstíny, barvu květinové zeleně nebo odstín barvy moře. Nemusíte se však bát použít ani jemné pastelové tóny, které se hodí především do ložnice.

Doplňky – ano či ne?

Co se týče doplňků, určitě je dobré na ně nezapomenout. Na druhou stranu je zen styl založený na jednoduchosti, a proto je třeba odstranit veškeré zbytečnosti. Vhodným doplňkem jsou polštáře, které zároveň navozují odpočinkový režim. Zen styl se samozřejmě neobejde ani bez zelených květin. Krásné jsou například bonsaje nebo exotické tilandsie.

K zen stylu ale rozhodně nepatří elektronika ani další výdobytky moderní doby, neboť nepřispívají našemu klidu. Místo toho raději investujte do pohodlného křesla na čtení a praktické lampičky. S výběrem vhodného světla souvisí i to, že byste měli raději preferovat svítidla a svíčky, které mají uklidňující efekt, na rozdíl od umělých zářivek. Pro zen styl je však nejlepší variantou přírodní osvětlení, nicméně to nejde vždy tak jednoduše zařídit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *