Jak ošetřit a renovovat starý nábytek?

Válí se vám doma na půdě starožitná komoda po babičce nebo jiný kousek, který je škoda vyhodit a který by mohl ještě dlouho sloužit? Pak je přesně pro vás náš dnešní článek, který vám poradí, jak můžete i starému nábytku prodloužit jeho životnost a dodat již ztracený šmrnc a lesk.

Základní pravidla renovace

Než se pustíte do renovace, je třeba vědět, že každý kus nábytku vyžaduje jinak časově i technicky náročnou renovaci. Obecným pravidlem však je, že čalouněný nábytek bude potřebovat nový potah i výplň, u dřevěného nábytku pro změnu počítejte s nějakým broušením, natíráním a lakováním. To je velmi stručný popis toho, co vás asi bude čekat, pokud se do renovace rozhodnete pustit.

Ovšem v případě vlastnictví cenné starožitnosti je možná lepší variantou nechat renovaci na odbornících, kteří dobře ví, jak provést renovaci kvalitně a zároveň šetrně.

Staronové křeslo i sedačka

Máte doma oblíbené křeslo, kterého byste se jen velice neradi vzdávali, ale je na něm již na první pohled vidět značná opotřebovanost? Nevadí, hlavní podmínkou u křesla je pohodlí při sezení. To, jaký bude mít potah, je de facto věc vedlejší. I když samozřejmě by měl finální výsledek ladit s daným interiérem. Pokud se tedy rozhodnete pro renovaci čalouněného nábytku, začněte s tím, že nejprve odstraníte starý potah i vnitřní výplň, kterou nahradíte novým výplňovým materiálem. Aby křeslo, pohovka či sedací souprava sloužily další řádku let, bude možná třeba vyměnit i hřebíky, nýty a kovové sponky. Teprve po jejich vyndání sami nejlépe zjistíte, zda je místo nich nutné dát naprosto nové, nebo postačí stávající spojovací materiál. Jakmile budete mít vše hotové, přichází na řadu potah. V dnešní době si můžete vybrat od nejrůznějších textilií až po kůže či koženky.

Jak na nový vzhled u starého nábytku?

V případě, že chcete renovovat komodu, stůl, skříň či jiný kus nábytku, pravděpodobně budete muset začít u povrchu. Ten ideálně opatrně a ohleduplně odstraňte pomocí brusky, brusných kotoučů, brusných papírů, kartáčů či škrabky. Ideální je začít hrubým brusným papírem zrnitosti 80, poté pokračovat středním – zrnitost 120 a nakonec použít jemnou zrnitost – 180. Vždy si však pamatujte, že musíte postupovat po vláknech. V opačném případě byste mohli na komodě vytvořit nové rýhy. A to určitě nechcete! Dobrou vychytávkou je obroušený nábytek navlhčit. Uvidíte tak, zda jste odstranili skutečně všechny vady, co bylo třeba zbrousit. Pokud se renovace týká například stolu či komody, snažte se daný nábytek vždy rozložit tak, abyste mohli renovovat skutečně jeho každou část.

Kromě rýh a fleků se mohou na nábytku rovněž objevit nějaké dírky či dokonce promáčknutá místa. Na ty je ideálním nástrojem napařovací žehlička. Nastavte si ji na nejmenší stupeň a v postupných časových intervalech napařujte propadlé místo. Jakmile proláklina zmizí, ošetřete místo olejem. Pokud je však rýha hlubší, než žehlička zvládne, vyplňte ji pár kapkami laku. Velice častým problémem je i odchlípnutá dýha. Na tu vám pomůžete disperzní lak a svorky, kterými si dýhu přidržíte tak, jak budete potřebovat.

U renovace byste rovněž měli mít po ruce připravený tmel, který je dobrý především na drobnější a jemnější opravy. Po jeho použití nezapomeňte zbytky tmelu začistit smirkovým papírem.

Jakmile máte povrch opracovaný, je na řadě nový nátěr. Mezi nejčastější patří vodou ředitelné přípravky. V případě, že si s novým vzhledem vašeho nábytku chcete skutečně dát práci, je dobré nanést několik vrstev neředěného nátěru. Každou vrstvu je přitom nutné přebrousit. Před nanesením každého nového nátěru se nezapomeňte ujistit, že je daný kus nábytku čistý a není na něm žádný prach, který by se při natírání přilepil.

Jakmile vám zaschne poslední nátěr, můžete přejít k čištění a případnému opětovnému smontování nábytku. Rovněž se může stát, že bude třeba některé spoje raději pojistit lepidlem. Ty je před lepením samozřejmě vždy nutné pořádně očistit.

Pokud budete u renovace postupovat opatrně a pečlivě, můžete se brzy těšit na váš starý nábytek v novém a dokonalém kabátě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *