Minimalismus v bydlení – jak toho docílit?

Zdá se vám, že už je na vašem současném nábytku vidět opotřebovanost a nepůsobí příliš reprezentativním dojmem? Pokud vás navíc nebaví neustálé stírání prachu ze všech možných poliček, vitrínek či doplňků, je možná na čase seznámit se s minimalistickým stylem bydlení…

Základní kameny minimalismu

Bojíte se, že minimalistický styl na vás bude moc studený a neosobní? Popravdě se nejedná o žádný hřejivý rustikální styl, na druhou stranu jsou dnes i v minimalismu již poněkud uvolněná pravidla. Přísné linie a barvy by měly být nicméně stále zachovány! S minimalismem je jednoznačně spjatá bílá barva, která je základem každého takového interiéru. Ačkoliv by to bylo dříve naprosté tabu, dnes se kromě bílé barvy setkáváme v minimalistickém stylu i s neutrálními barvami, jako je béžová či krémová. Dále se k nim přidává šedá či tmavošedá. Jak můžete vidět, zdi jsou poněkud fádní. Proto je k nim třeba zvolit vhodný nábytek. A protože už dávno není minimalismus jen kombinací černé a bílé, nebojte se interiér doslova rozstřelit jedním výrazným barevným prvkem. Ideální je například červená barva. Ostatní nábytek i dekorace však musí být zkombinované do jedné, maximálně dvou barev.

Hlavní myšlenkou minimalistického vzhledu je zachovat otevřený prostor, jednoduchost linií, střídmost ve výběru materiálů a vzdušnost. V minimalistickém interiéru by se zkrátka nemělo nacházet nic zbytečného. Proto zapomeňte na suvenýry z cest, kýčovité sošky, které jste dostali k narozeninám nebo obrazy v starých rámech.

Pozor na linie

Minimalistického vzhledu docílíte kombinací nábytku, pro který jsou charakteristické zejména jednoduché a zároveň ostré linie. Žádné kudrlinky, zdobení či textilie k němu rozhodně nepatří. A to ani v případě záclon, závěsů, koberců či ubrusů. Vše je zkrátka jednoduché a čisté!

Nábytek by měl být vyrobený ze dřeva či dřevěných alternativ. Důležitá je však především kvalita! Moderním a velice oblíbeným materiálem je taktéž chrom, nerez a sklo. Co se týče potahů, povolená je rovněž kůže. V minimalismu si rovněž můžete pohrát s lesklými či skleněnými plochami, které dobře odráží světlo.

Se správným světlem zároveň souvisí i to, že minimalistický interiér by měl být rovněž dobře osvětlený. Kromě hlavního osvětlení se nemusíte bát použít ani stojací lampu. Zajímavý efekt ale vykouzlíte i podsvícením televize či konferenčního stolku LED páskami.

Pečlivý výběr dekorací

A protože je minimalismus poměrně skoupý na doplňky, dejte si na jejich výběru obzvláště záležet! Vybírejte jedinečné a designové kousky. Bohatě postačí jeden, dva či tři prvky, které umístíte do prostoru interiéru. Krásné jsou originální vysoké vázy s čerstvými květinami, jednoduché rámečky s fotografiemi či svíčky, které jsou zároveň prvkem domácnosti, který ji zútulní. Pokud byste rádi do interiéru více investovali, dejte přednost nějakému uměleckému solitéru, který dodá vašemu interiéru na jedinečnosti! Na druhou stranu váš byt či dům v minimalistickém stylu nebude potřebovat nekonečně mnoho nábytku a dekorací, proto se vyplatí dát spíše na kvalitu než kvantitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *