Čmelíny na zahradě – pomohou k lepší úrodě?

Máte rádi přírodu, tak proč jí nemít kolem sebe ještě více? Ačkoliv se jako malí učíme, že pro růst plodů je nezbytné, aby květy opylovali včeličky a čmeláci, dnes si to málokdo uvědomuje. A protože čmeláků je kolem nás stále méně, proč jim trochu nevypomoci a nevytvořit jim domeček i na vaší zahradě?

Výhody pro vaši zahradu

Čmeláci jsou na rozdíl od včel mírumilovným a dobráckým hmyzem, který na nikoho neútočí. Jedná se pouze o mýtus. Čmeláka, který patří do čeledi včelovití, pozná díky černo-žlutému ochlupení těla každé malé dítě. Mít v blízkosti vašich ovocných stromů dostatek čmeláků je obrovskou výhodou, neboť opylovávají květy i za chladnějšího či dokonce deštivého počasí. To je výhodné zejména zjara, kdy jsou včely ještě schované, ale vám se přitom rozhoduje o tom, jaká bude letošní úroda ovocných stromů. Čmeláci jsou zároveň i velice dobrými opylovači dalších druhů ovoce a zeleniny, jako jsou například rajčata. Zajímavostí je, že například opylování borůvek zvládnou pouze čmeláci.

Bohužel čmeláci v poslední době ztrácí své potravní zdroje, a proto jejich počet rapidně klesl. Ale potrava není vše, co čmeláci potřebují. Rovněž se neobejdou bez řádného úkrytu.

Dostatek potravy je základem

Pokud chcete čmeláky na své zahradě udržet, je zapotřebí mít na ní zastoupeny hmyzosnubné neboli opylované hmyzem a medonosné rostliny a kvetoucí stromy. Důležité je, aby se vaše zahrada díky různorodosti v průběhu roku měnila a poskytovala tak čmelákům stále novou potravu. Ideální rovněž je, pokud můžete část zahrady nesekat a nechat na ní kvést luční kvítí.

Vhodné místo pro čmelín

Jestliže jste již vyřešili problém s dostatkem potravy, je čas zaměřit se na vhodný úkryt. Domeček pro čmeláky nemusí být nikterak velký. Konec konců je možné jej instalovat i na malý balkon nebo terasu. A kdyby se vám zdálo, že máte čmeláků málo, můžete časem přidat další. Ačkoliv si šikovní kutilové zvládnou jednoduchý čmelín vyrobit sami, na trhu jsou k dostání dřevěné a keramické čmelíny. Pro umístění čmelínu je důležité, aby byl chráněn před větrným počasím. Na druhou stranu by neměl být vystaven ani přímému slunci. A protože čmeláci nemají rádi zimu, nezapomeňte na vhodnou izolaci. Ideální je instalace včelínu k nějaké zdi či pevné stěně.

Ubytujte čmeláky

Pro zabydlení čmelína je nyní nejlepší doba. Na jaře si čmeláčí královny obvykle hledají svůj domov, a proto je určitá pravděpodobnost, že si jedna z nich sama najde váš včelín. V případě, že tomu tak nebude, budete muset královnu koupit a nasadit do čmelínu. Rozhodně ale zapomeňte na to, že byste si čmeláky odchytli – vzhledem k tomu, že jsou chránění, je to přísně zakázané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *