Jak pečovat o dřevěný nábytek?

Dřevo je pěkným přírodním materiálem, kvalitním, zdravotně nezávadným a našli bychom i další pozitivní vlastnosti, pro které mnoho lidí nedá dopustit na dřevěný nábytek. Abyste se však mohli naplno těšit z jeho výhod, je nutné o něj správně pečovat.

Obecně k údržbě dřevěného lakovaného nábytku

Mějte neustále na paměti, že dřevěný nábytek je krásný, ale i náchylnější k poškození. Pokud se na dřevěný nábytek cokoliv vylije či dojde-li k jinému znečištění, odstraňte nečistoty neprodleně.

Důležité je používat čistící přípravky, které jsou určené právě na dřevěný nábytek s povrchovou úpravou, kterou máte.

Údržba dřevěného lakovaného nábytku

Při běžné údržbě dřevěného lakovaného nábytku mějte na mysli, že mu nedělá dobře působení vody. Proto to s mokrou údržbou nepřehánějte (stačí vlhký hadřík s minimem saponátu) a vždy nábytek vytřete dosucha. Nikdy nevolte koncentrovaný saponát či leštěnky s oleji. Některé přípravky mohou rozleptat lak na dřevě.

Při stírání nečistot netlačte, abyste nábytek nepoškodili. Vyhněte se také agresivním chemikáliím, které nejsou vhodné na údržbu dřeva.

Zcela nevhodné jsou abrazivní čisticí prostředky. Mějte na paměti, že dřevo je měkký materiál. Jak měkké, záleží na konkrétní dřevině, ze které je nábytek vyrobený.

Údržba dřevěného nábytku ošetřeného voskem

Je-li váš dřevěný nábytek ošetřený voskem, berte si na jeho údržbu suchý hadřík, nejlépe z bavlny. Nábytek je náchylný na vodu, ale i na páru. I v tomto případě se vyhněte abrazivům a agresivním čisticím prostředkům.

Pokud už vosk neplní svou úlohu, nebo je poškozený, naneste nový, ale vždy před novým nánosem odstraňte ten starý. Jsou na to speciální přípravky. V opačném případě by vám na nábytku vznikaly skvrny.

Rýhy a větší nečistoty je možné opravit obroušením až na dřevo (pomůckami určenými pro tento účel) a poté se teprve nanáší vosk.

Údržba dřevěného nábytku ošetřeného olejem

Dřevěný nábytek ošetřený olejem je možné omývat lehce navlhčeným hadříkem se slabou mýdlovou vodou. Je o něco odolnější vůči vodě, ale i tak si dejte velký pozor. Opět platí, že byste se měli vyhnout abrazivním a koncentrovaným čisticím prostředkům. I zde se hrubší šrámy odstraňují přebroušením a nanesením nové vrstvy oleje.

Péče o exteriérový dřevěný nábytek

Speciální péči věnujte exteriérovému dřevěnému nábytku, který je namáhanější už tím, že je vystavěný povětrnostním vlivům. Nejčastěji jde o zahradní nábytek.

Základem je koupit kvalitní nábytek, který je již ošetřený při výrobě. Ovšem to neznamená, že už s ním nemusíte nic dělat.

Pečlivou údržbou prodloužíte jeho životnost. Nábytek by měl být pravidelně ošetřován speciálním olejem k tomu určeným.

Požadavky na údržbu jsou dány i tím, z jakých dřevin je exteriérový nábytek vyroben. Pro konkrétní dřeviny jsou konkrétní prostředky a doporučení.

Čas od času (dle potřeby) je vhodné jemným brusným papírem odstranit nerovnosti a znovu dřevo ošetřit mořidlem či impregnačním olejem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *