Co je to inteligentní bydlení a jak si ho zařídit?

Inteligentní bydlení. Že si pod tímto pojmem nedokážete nic představit? Není se čemu divit, zatímco ve Spojených státech amerických a státech západní Evropy jsou k vidění doslova na každém rohu a jsou již určitým standardem, v České republice je tento trend zatím poměrně neznámý. Přesto ale získává na čím dál větší oblibě. A není se čemu divit. Takové bydlení je totiž nejen zajímavé, pohodlné a komfortní, ale zároveň se vyplatí.

Zjednodušeně se jedná o zautomatizovaný provoz domu, který je řízený centrálním systémem. Jeho ovládání je velice jednoduché a intuitivní. Základním požadavkem je, aby díky efektivnímu nastavení tepelné techniky docházelo k co nejmenším tepelným únikům. Tím se šetří nejen vaše peněženka, ale i životní prostředí. K centrálnímu systému je připojeno i osvětlení, zábavní prvky a komunikační prostředky.

Bez správně nastaveného projektu se neobejdete

Při zařizování inteligentního bydlení je důležité správně nastavit původní projekt. Musí totiž odpovídat vašemu životnímu stylu a způsobu, jakým budete své obydlí používat. Podle toho se umístí veškeré komponenty systému – ať už se jedná o řídicí a regulační prvky, jednotlivé kamery, čidla nebo další techniku. Ty se následně propojí tak, aby zapadly do vybavení interiéru.

Centrální systém řídí celé fungování domu

Nejdůležitějším prvkem je centrální systém – řídí totiž zavlažování, ventilaci, vytápění, klimatizaci, stínění, kamery, ale také zabezpečovací techniku, komunikaci, provoz jednotlivých spotřebičů, internet, video signál, rádio a hudbu.

Díky tomu je pak inteligentní dům schopný nastavit vytápění, klimatizaci, stínící techniku, ohřev teplé vody a další činnosti přesně podle aktuální situace. Tím dochází k zajištění optimálního stavu a zároveň k vysokým úsporám. Pokud budete potřebovat něco změnit, třeba když vám bude chladno a budete si chtít přitopit, není problém si všechno nastavit i ručně.

Dům můžete ovládat odkudkoli

Vše se ovládá prostřednictvím dotykových obrazovek – ať už se jedná o mobilní telefon, notebook, stolní počítač či televizi. Ovládání je naprosto intuitivní. K některým funkcím se můžete dostat doslova odkudkoli – stačí mít funkční internetové rozhraní. Není také problém pomocí centrálního ovládání zapnout nebo vypnout vybrané spotřebiče. Můžete si například na dálku zapnout varnou konvici a jakmile přijdete domů, si jen snadno zalijete kávu nebo čaj.

Zloději si mohou nechat zajít chuť

Důležitou součástí je i bezpečnost – ta je zajištěna pomocí alarmu, kamerového systému, požárních čidel a infračervených závor. Zajímavostí je, že nemusíte mít obavy ani v případě, že odjedete na dovolenou. Inteligentní dům totiž bude po celou dobu simulovat, že v něm někdo je – budou se totiž rozsvěcet světla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *