Vybíráme botník – rady pro správný výběr

Boty patří do botníku. Nemáte ho, nebo ten stávající nesplňuje již svůj účel? Vyberte botník, který vám bude sloužit dlouhá léta.

Rozmanité botníky

Botník je důležitým nábytkem, který v různé podobě najdeme snad v každé předsíni či hale. Buď jde o samostatný kus nábytku, ale také může být součástí vestavěných skříní. Ty jsou stále oblíbenější díky jejich četným výhodám.

Některé botníky tvoří lavice, které umožňují pohodlnější obouvání bot. Jiné jsou spojenou soustavou s věšákem, zrcadlem, případně ještě odkládací plochou na klíče a jiné drobnosti.

Mnohé botníky jsou zajímavými designovými kousky, ale najdete i velmi praktická řešení, která nejlépe uplatníte v úzkých chodbách typických především pro panelákové byty. Do nich se hodí především výklopné botníky.

Obecné nároky na botník

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv botník, měl by splňovat určité nároky. Především by měl být vzdušný. To je možné zajistit perforovanou stěnou či průduchy. Mějte na paměti, že nohy se potí a jistě nechcete, aby vaše boty i při dalším obutí byly vlhké. Do botníku neukládejte obuv, která je mokrá či špinavá.

Parametry pro výběr botníku

Každého zaujme jiný botník a některé pro vaše účely nemusí být zcela vhodný. Jakých parametrů si tedy všímat, když vybíráte botník?

Vaše nároky

Vaše nároky na botník se budou odvíjet především od potřebné kapacity, tedy od toho, kolik členů má vaše domácnost. I když samozřejmě i jedna dáma, pro kterou je nakupování bot vášní, může potřebovat skutečně velký botník.

Promyslete také to, jak chcete mít bohy uspořádané, jestli chcete mít možnost sednout si při obouvání, zda budete mít v šatníku jen boty či další doplňky a možná máte ještě další nároky.

Prostor

Pokud vás netíží prostor, máte samozřejmě více možností pro výběr botníku. Ovšem díky chytrým řešením, najdete i mnoho možností do menších předsíní. Jsou jimi hlavně výše zmíněné výklopné systémy. Možností je také volit vysoké botníky. Do hůře dostupných polic dejte boty, které v aktuální sezóně nenosíte.

Botník patří do předsíně, o tom není pochyb. Dobře však zvažte jeho konkrétní umístění. Čím blíže bude vchodovým dveřím, tím lépe.

Typ botníku

Botník může být otevřený či uzavřený. Ovšem i když zvolíte uzavřený botník, měla by jeho konstrukce zajistit odvětrávání. Uzavřený botník je elegantnější a na boty se nepráší. Zabrání také případnému úniku pachu z bot do prostoru. Otevřené však bývají levnější, i když samozřejmě cena se odvíjí i od dalších parametrů.

Také zvažte, jestli v předsíni budete mít nábytek, který pojme všechny vaše boty, nebo jen menší botník pro boty, které nosíte v aktuální sezóně, a další budete mít umístěný jinde.

Dále si rozmyslete, jestli si na váš botník budete moci sedat, bude-li součástí dalšího předsíňového nábytku (spojení se zrcadlem či věšákem) a bude-li sloužit pouze na uložení bot, či vyžadujete-li ještě nějakou další funkci.

Botník může mít klasické či posuvné dvířka. Druhá možnost se hodí do menší předsíně. Ušetříte prostor před botníkem.

Materiál a vzhled

Botníky se nejčastěji vyrábí z masivního dřeva či z lamina. Stejně jako u jiného typu nábytku je rozšířenější lamino – především díky své nízké ceně i dalším pozitivním vlastnostem. Někteří však přesto preferují masivní dřevo. Nábytek se také vyrábí z ratanu, případně dalších materiálů.

Botníky jsou designově rozmanité. Některé jsou zajímavým a originálním řešením. Vždy však vybírejte s ohledem na další vybavení předsíně. Nezapomínejte, že vaše návštěva si první dojem z vašeho bytu dělá podle předsíně, do které vchází nejdříve. Pohled na nevkusný botník, kolem kterého budou rozházené boty, příliš dobrý dojem neudělá.

A kde budou „odpočívat“ vaše boty, nebudete-li je mít zrovna na nohou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *