Jaký tvar kuchyňské linky zvolit?

Vybíráte-li novou kuchyňskou linku, budete muset zvážit mnoho parametrů. Jedním z nich je i její tvar. Jaké možnosti máte a podle čeho vybírat?

Kritéria výběru kuchyňské linky

  • prostor: Ne všechny tvary jsou vhodné do malých kuchyní. Je zřejmé, že čím menší místnost budete mít, tím více jste limitovaní. Neznamená to však, že byste museli rezignovat na pěknou a moderní kuchyň se vším, co k ní náleží. Budete však muset více promýšlet ergonomii a další parametry. Vycházejte nejen z prostoru, ale i celkových dispozic kuchyně – umístění dveří, oken, přípojek, radiátorů, výklenků atd.
  • finance: Kuchyňské linky se vyrábějí ve velkém cenovém rozpětí. A cenu mimo jiné ovlivní i tvar linky.
  • účel: Trávíte v kuchyni hodně času? Bude propojená s obývákem? Chcete mít v kuchyni příjemné posezení, nebo máte ještě jídelnu? I to ovlivní výběr tvaru vaší nové kuchyňské linky.

Tvary kuchyňské linky

A jaké jsou tedy možnosti, zaměříme-li se na tvar kuchyňské linky?

Kuchyně do I

Kuchyně do písmene I představuje rovnou kuchyni. Dříve převažoval právě tento typ, ale i dnes ji mnozí lidé volí a neznamená to, že by museli rezignovat na moderní pojetí kuchyně. Výhodou tohoto tvaru je úspora místa.

Kuchyně do L

Kuchyně do tvaru L (rohové kuchyně) jsou v současnosti nejrozšířenější. Hodí se i do menších prostor panelákových bytů a nepravidelných interiérů. Tyto kuchyně jsou praktické a nejsou ani příliš drahé (v porovnání s některými jinými tvary). Přesto působí pěkným, uspořádaným a moderním dojmem.

Kuchyně do U

Vyžadujete-li velkou pracovní plochu a zároveň máte v interiéru dostatek místa, volte kuchyň do tvaru U. Budete mít k dispozici plochu tří stran a kromě pohodlí při činnostech v kuchyni, vám vznikne dostatek úložného prostoru uspořádaného kolem vás, takže ho budete neustále po ruce. Kuchyňská linka může kopírovat stěny nebo být v prostoru.

Kuchyně do G

Máte-li větší interiér, můžete zvolit kuchyni do tvaru G. Je podobná kuchyni do tvaru U s tím rozdílem, že má jednu plochu navíc. Prostor, který vznikne, je vhodný třeba na stolování a výhodou je i větší množství úložných prostorů. Kromě praktičnosti oceníte i pěkný a zajímavý design.

Své uplatnění má také ve středně velkých kuchyní, ale vždy je důležité vše dobře rozplánovat a efektivně využít prostor. Limitující je také umístění dveří a oken.

Kuchyně s ostrůvkem

V moderních interiérech jsou kuchyně s ostrůvkem oblíbené, i když si najdou také jejich odpůrci. Jeho funkčnost záleží hlavně na uspořádání prostoru.

Ostrůvek v kuchyni může mít různé využití. V některých je zabudovaný i kuchyňský dřez či sporák. Tato řešení však kladou větší nároky na další úpravy. Ostrůvek je možné využit jako odkládací plocha, úložný prostor či jako místo k posezení. Pokud bude dobře realizován, tvoří centrum celé kuchyně.

Ať už si zvolíte jakýkoliv tvar kuchyně, mějte na paměti, že musíte mít dostatečné místo na pohodlný pohyb v kuchyni. Důležité je dodržovat ergonomická pravidla v kuchyni. V opačném případě se „naběháte“ a činnosti budete mít značně ztížené.

Už víte, jaký tvar kuchyňský linky bude pro vaše účely nejlepší? Zvažte také, jestli si vyberete ze sériové výroby, či zvolíte-li si kuchyň na míru, která efektivněji vyjde vstříc prostoru, ale také dalším vašim nárokům. Samozřejmě tato varianta je dražší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *