Jak si zařídit domácí pracovnu?

Používání jídelního stolu jako pracovního místa vás už nebaví? Všude se vám válí papíry a vy se v nich začínáte pomalu ale jistě ztrácet? Pak je nejvyšší čas zařídit si opravdový pracovní koutek či ještě lépe – vlastní domácí pracovnu!

Stylová a praktická pracovna

Ano, i v případě pracovny je třeba myslet nejen na praktičnost – ačkoliv ta je na prvním místě, ale i na to, aby byla pracovna pěkná a stylová. Jen v takové pracovně vám totiž půjde práce skvěle od ruky.

Jednou z informací, kterou byste měli vědět ještě před rozmisťováním nábytku, je například to, že pracovní stůl s počítačem nikdy nesmí být rovnoběžně s oknem, a to z důvodu oslňování případným sluníčkem. Dále je třeba myslet na vyhovující a intenzivní osvětlení, ze kterého vás však nesmí bolet oči. Praváci by si rovněž měli dát pozor, aby světlo bylo umístěné na levé straně stolu, díky čemuž si nebudou stínit. U leváků je to samozřejmě opačně.

Malá, ale funkční pracovna

Říkáte si, že váš byt není dost velký na to, aby ještě pojal pracovnu? Omyl! V každém bytě, byť i garsonce, je možné zřídit alespoň pracovní koutek, který se bude skládat z praktického stolu, několika poliček či zásuvek a pohodlného sezení.

V případě, že pracovní část zřizujete v bytě, je nutné, abyste si dobře rozmysleli jeho pojetí. V první řadě by totiž měl plynule navazovat na zbývající prostor bytu. Pracovní kout může sofistikovaně vzniknout i díky různým dělícím stěnám. Ty již mnohdy obsahují nejrůznější police či přihrádky. Další možností, která vám ušetří prostor, je rovněž i mini pracovna vytvořená přímo ve stěně či takzvaná “vyklápěcí pracovna”.

A nyní k několika technickým záležitostem. Pracovní stůl by měl obsahovat několik zásuvek, kam se dají elegantně schovat papíry či desky. Standardní výška stolu je 60 až 80 cm. V případě využívání klasického počítače je rovněž nutné počítat se šířkou alespoň 120 cm. Pokud však pracujete pouze s notebookem, vystačíte si i s menším stolem. Nezapomeňte také myslet na své zdraví a již dopředu kalkulujte s tím, že monitor počítače by měl být vzdálen minimálně 30 cm od vašich očí. Se zdravím rovněž souvisí i správné sezení. To vám ve většině případů bohužel zaručí jen kancelářské židle a křesla. Ne vždy se u nich dá ale hovořit o unikátním designu. Vhodná je rovněž i alternativa v podobě gymnastického míče. Jestliže dáte nakonec přednost klasické, leč designové, židli s dostatečně vysokým opěradlem pro dobrou opěru páteře, myslete na správné sezení.

Velká pracovna – sen každého

Velká pracovna má bezesporu řadu výhod. V první řadě se jedná o klid – nebudou vás rušit děti pobíhající po bytě ani mixér v kuchyni. Zároveň v ní máte dostatečný prostor pro odkládání všech dokumentů. Můžete se rovněž rozšoupnout, co se týče velikosti stolu a zvolit praktický tvar do písmene “L” nebo “U”. Budete tak mít dostatečně prostoru pro práci s počítačem i pro písemné vyřizování. Ve velké pracovně vám rovněž vzniká místo pro využití krásného koženého křesla.

Nebojte se kombinovat

Než se pustíte do vymalování své nové pracovny či pracovního koutu, zamyslete se, zda se vám bude dobře pracovat v křiklavě červené, sytě fialové či oranžové místnosti. Pro  práci nejsou příliš vhodné ani divoké vzory. Elegantního vzhledu však docílíte například kombinací dřeva, kůže, kovu, skla či keramiky. Taktéž je možné zachovat přiznané cihličky a docílit průmyslového vzhledu. Obávat se ale nemusíte ani nezvyklých tvarů. Na trhu je dnes velice rozsáhlá nabídka designových kousků, a tak se nebojte trochu se odvázat a pořiďte stylové židle, stůl nebo dekorace!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *