Krb nebo krbová kamna? Co je lepší?

Mít doma přirozený zdroj tepla je čím dál žádanější. Nejenže zahřeje úplně jinak, než ústřední topení, ale také můžete ušetřit za energie. Otázkou je, zda zvolit krbová kamna či krb.

Než si pořídíte krb či kamna měli byste vědět, zda se bude jednat o hlavní nebo doplňkový zdroj tepla či příležitostné topení a dekoraci. Další důležitou věcí je velikost vytápěného prostoru a jeho vlastnosti. Bude se jednat o chalupu či novostavbu? I podle toho musíte přizpůsobit výběr. Zvolíte-li správně, můžete tak ušetřit tisíce korun ročně.

Krb neboli krbová vložka

Otevřený krb je spíše dekorační záležitostí. Dnes je jasné, že je ztrátový a ani na zdraví nepřidá. Tudíž se budeme bavit o krbové vložce. Je otázka, zda investovat do té s výměníkem či bez ní. A jsme znovu u toho – důležitou roli hraje vytápěný prostor. Podle toho i vybíráme. U chalup a starších domů 1 kW výkonu kamen stačí na vytopení 20 m3 obytného prostoru. U novostaveb a nízkoenergetických domů je to 1 kW výkonu na 40 m3 obytného prostoru. Při pořizování krbové vložky s výměníkem či výkonnější krbové vložky musíte počítat s jejich vyšší pořizovací cenou. Investice by se vám ale při správné volbě vrátit.

Krbová kamna

I tady hraje roli velikost vytápěné prostoru. Krbová kamna a menší krbové vložky se volí převážně tehdy, kdy je o doplňkový zdroj tepla či by měli plnit spíše funkci dekorativní. Oheň z krbových kamen dokáže vytopit dobře místnost, kde kamna stojí. Krbová kamna jsou samozřejmě jednodušší na instalaci – stačí je přivézt z obchodu a připojit na komín Oproti tomu krbová vložka se buď instaluje do komína nebo se musí obestavět. I proto je její pořizovací cena vyšší.

Kam co tedy volit?

Obecně by se dalo říct, že krbová kamna se hodí do menšího prostoru, kde budou fungovat jako doplňkový a dekorativní zdroj tepla. I tak se dá ušetřit, zvolíte-li správnou výkonnost kamen. Krbová vložka s výměníkem se vyplatí v rodinných domech, kde může sloužit jako hlavní zdroj tepla.

Jednoplášťová a dvouplášťová

Se správně zvolenými kamny můžete dosáhnout účinnosti až 80 %. Jednoplášťová kamna místnosti rovnoměrně a hlavně rychle prostory rychle vytopí. Na výběr ale máte i dvouplášťová kamna, která mají pláště dva a tak se ohřívá přiváděný vzduch, který se pak šíří po místnosti. Výhodou je, že povrchová teplota není vysoká, a tak se o kamna nespálíte. Přesto dokážou vcelku dobře vyhřát každou místnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *