Jak vybrat dětskou postýlku?

Ti nejmenší tráví nejvíce časů v posteli, respektive v dětské postýlce. Měla by tak splňovat všechny nároky na pohodlné a zdravé spaní, ale s ohledem na věk je velmi důležitá i bezpečnost. Co je ještě třeba ohlídat před koupí dětské postýlky?

Dětská postýlka

Víte, že malé miminko spí zpočátku i více než 15 hodin denně? Podpořte kvalitu jeho spánku, ale také zdravý vývoj zad pohodlnou a kvalitní dětskou postýlkou.

Postýlky pro děti jsou rozmanité. Kromě těch klasických se vyrábějí tzv. „rostoucí“ postýlky, které se přizpůsobí měnícím se potřebám dítěte. Mají své výhody i nevýhody.

Víte-li, že chcete cestovat s malým dítětem, oceníte cestovní dětskou postýlku. Je možné ji využít i jako dětskou ohrádku, kde si dítě může bezpečně hrát. Nehodí se však na příliš časté používání. To znamená, že jí nelze nahradit klasickou dětskou postýlku.

Parametry pro výběr dětské postýlky

Dětskou postýlku vybíráme s ohledem na různé parametry. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější:

Označení a návod

Kupujte jen správně a úplně označené postýlky. Budete mít jistotu, že výrobce zná požadavky na jejich normy. Mělo by na nich být uvedení evropské normy, značka uvádějící maximální výšku matrace a značku výrobce, distributora nebo prodejce.

Uvedené údaje u postýlky umožňují identifikaci výrobku. Ke každé dětské postýlce musí být také návod v českém jazyce. Pečlivě si ho pročtěte.

Materiál

Oblíbené jsou postýlky z masivního dřeva. Nejčastěji je používané bukové, dubové a borovicové dřevo. Bukové a dubové jsou tvrdší a odolnější. Volte je, chcete-li, aby nábytek byl skutečně bytelný a vydržel i pro další děti. Postýlky se vyrábějí také z dřevotřísky.

U postýlek je rozšířená jejich přírodní barva dřeva, ale pokud dáváte přednost nějaké jiné barevné variantě, jistě seženete vhodný výrobek. Oblíbené jsou i dětské postýlky z lamina, které jsou levnější než postýlky ze dřeva.

Rozměry

Postýlku je možné koupit v různých velikostech. Nejčastější je to 120×60 či 70×140 cm.

Zajímejte se také o nosnost postýlky, zvlášť když předpokládáte, že ji dítko bude využívat déle. Některé postýlky mají nosnost 15 kg.

Zvažte také, jestli postýlka bude mít bočnice. Umožní vám pohodlnější ukládání dítěte. Některé typy nabízí zcela odnímatelnou bočnici.

Bezpečnost

Postýlka musí bezpodmínečně splňovat nároky na bezpečnost. Konstrukce musí být pevná a stabilní, dřevo bez kazů a částí, které by dítě mohlo uvolnit a spolknout. Nesmí mít výčnělky, otvory či jiné prvky umožňující dítku vylézt z postýlky. A samozřejmě nesmí v ní být nic ostrého.

Zaměřte se i na mřížky. Musí být v takové vzdálenosti, aby dítě mezi ně neprostrčilo hlavu. Důležitá je také kvalita barvy. Dbejte na to, aby nebyla toxická a byla odolná proti poškrábání. A našli bychom další prvky, které je třeba dodržet pro úplnou bezpečnost dítěte. Proto vždy kupujte nábytek od prověřeného prodejce.

Nastavitelnost výškové úrovně matrace

Vhodným prvkem je nastavitelná poloha matrace. Trvale ležící miminko zůstává zpravidla v nejvyšší poloze, přetáčí-li se už či si sedá, přesouvá se matrace do nižší polohy. Ve spodní poloze se nechává dětem, které dokážou už v postýlce stát.

Vybavení a doplňky dětské postýlky

Pečlivě vybírejte i vybavení postýlky – monitor dechu, matrace, lůžkoviny, případně další vybavení a doplňky.

A co kolébka?

Pro miminko můžete mít kromě dětské postýlky také kolébku, která se snadněji přenáší. Hodně rodičů mají třeba v dětském pokoji či v ložnici postýlku a kolébku mají v obýváku nebo v kuchyni, zkrátka v místech, kde jsou přes den a dítě tak může být s nimi.

Novorozenec může v kolébce i spát, ale zpravidla pouze v prvních týdnech, protože pak kolébce kvůli jejímu menšímu vnitřnímu prostoru odroste a už by pro ně byla nepohodlná.

Najděte si dětskou postýlku, ve které se vašemu miminku bude dobře spát a která bude splňovat i další potřebné parametry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *