Vybíráme nábytek do pracovny i domácí knihovny

Uzpůsobte si svou pracovnu, aby se vám v ní nejen dobře pracovalo, ale zároveň abyste se v ní cítili celkově dobře. Začněte výběrem vhodného nábytku. A jaký nábytek do domácí knihovny?

Domácí pracovna

Pokud doma pracujete, je vhodné si na to vymezit svůj vlastní prostor, kde vás nikdo nebude rušit. Nejideálnější je, máte-li samostatnou místnost, kterou pro tyto účely můžete využívat. Nemáte-li tuto možnost, zařiďte si alespoň svůj oddělený pracovní kout.

A jaký konkrétní nábytek by měl být v pracovně? To záleží na vás a na účelu této místnosti. Základem je psací stůl či počítačový stůl, policové a různé další skříně, kontejner atd.

Nábytek do pracovny dle účelu

Před tím, než si začnete rozhlížet po vhodném nábytku do vaší pracovny, dobře zvažte její účel. Co všechno tam budete dělat? Kolik času v ní budete trávit? Bude to prostor, ve kterém budete jen vy, nebo si sem budete zvát pracovní návštěvy? A co ke své práci potřebujete? Jsou vaše nároky na úložný prostor velké? Musí být nějak speciálně organizovaný? Odpovíte-li si na tyto otázky, případně další související s činnostmi, ke kterým má pracovna sloužit, posune vás ve výběru vhodnému nábytku do vaší pracovny.

Další parametry výběru nábytku do pracovny

Z dalších parametrů při výběru nábytku do pracovny se ještě zaměřte na:

  • cenu: Než začnete snít o tom, jak by vaše ideální pracovna měla vypadat, dejte si mantily v podobě rozpočtu.
  • prostor: Máte k dispozici velkou místnost nebo jen pracovní kout? Čím menší prostor máte, tím byste měli mít větší nároky na funkčnost. Existují různé kusy „chytrého“ nábytku, který šetří prostor a jsou zároveň velmi praktické. Pokud máte nějaký atypický prostor či své vlastní nároky, nechte si vyrobit nábytek do pracovny na míru.
  • materiál a design: Zde máte k dispozici klasickou nabídku materiálů, ze kterých se nábytek vyrábí – masiv, dřevotřísku, dýhu, MDF desky. Nábytek do pracovny se také vyrábí v rozmanitých designech. Jistě si tak vyberete, co se vám líbí a co se nejlépe bude hodit do vaší pracovny.
  • další kritéria: Samozřejmě důležité je zaměřit se na celkovou kvalitu nábytku. Tu poznáte i podle tloušťky stolů a skříní, ohranění nábytku, ale také záruky, kterou vám firma na nábytek dá. Dvouletá záruční doba je daná zákonem. Kvalitní výrobce vám však často nabídne i delší záruku.

Nábytek pro domácí knihovnu

Součástí pracovny bývá také domácí knihovna. I když může být i v obývacím či dětským pokoji a vlastně kdekoliv.

Jaký nábytek pro domácí knihovnu vybrat? Rozhodujícím parametrem bude, kolik knih do ní chcete umístit. Stačí vám polička pro několik knížek, nebo chcete bytelnou knihovnu, do které se vejde velké množství čtiva? Samozřejmé důležitý je i prostor v místnosti.

I knihovny se vyrábějí z různých materiálů. Tady je vhodné přizpůsobit materiál a design ostatnímu nábytku a vzhledu celé místnosti.

Zajímejte se také o celkovou konstrukci knihovny. Nebudou-li poličky dostatečně široké a další části dost pevné, neměla by dlouhou životnost. Zvažte rovněž osvětlení zabudované přímo v knihovně. Budete se v ní lépe orientovat. Co se týče knihoven, tak si designeři hodně „vyhráli“. Najdete zajímavé designové kousky, které se mohou stát originální dominantou celé místnosti.

Ať už si vyberete jakoukoliv knihovnu, neumisťujte ji proti oknu. Kromě slunce knihám nebude také dělat dobře vlhko.

Mějte i vy pracovnu, která podpoří vaší práci a celkově pro vás bude příjemným místem. A pokud rádi čtete, nebo máte hodně odborných knih, nezapomeňte na domácí knihovnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *