Jak vybrat kvalitní šatní skříň?

Šatní skříně jsou rozmanité. Jak si vybrat šatní skříň, abyste byli skutečně spokojeni? Důležité je dobře zvážit níže uvedené parametry.

O šatních skříních

Šatní skříň, nebo spíše skříně, najdeme v každé domácnosti. Vybírat je můžeme z různých variant lišících se rozměry, materiálem, úložným prostorem, designem atd.

Jak napovídá pojmenování těchto skříní, slouží především k ukládání oblečení, ale někdy v nich máme i další věci. I s ohledem na to vybíráme konkrétní kus nábytku.

Parametry výběru šatní skříně

Začnete-li si vybírat šatní skříň, aniž byste si předem promysleli její důležité parametry, nejenže budete překvapeni velkým výběrem a nebudete vědět, čeho se při volbě optimálního nábytku „chytnout“, ale také snadno opomenete něco důležitého. Pojďme si tedy přiblížit základní parametry.

Typ šatní skříně

Šatní skříně dělíme na volně stojící a vestavěné. Druhá možnost je v poslední dobou stále oblíbenější. Lépe využívá prostor a zpravidla má velké úložné prostory (nebudete potřebovat tolik nábytku) a velmi pěkný design.

Řekne-li se šatní skříň, většinou si představíme skříň mající uvnitř šatní tyč, na kterou se dává oblečení na ramínkách. Kromě toho si ještě můžete vybírat z policových skříní mající různý počet policí. Některé skříně jsou kombinované.

Materiál šatní skříně

Šatní skříně se vyrábí z různých materiálů. Snad nejrozšířenější je lamino. Seženete z něj nábytek v rozmanitých dekorech a za příznivou cenu. To jsou hlavní výhody, proč je lidé volí.

Další možností je masiv. Na něj nedají dopustit příznivci přírodních materiálů. Skříně z něj jsou kvalitní, pěkně vypadají a celkově působí příjemným dojmem. Budete si však za ně muset připlatit.

Šatní skříně se také vyrábí z dřevotřískových desek, které jsou potažené folií.

Místnost

Vycházejte také z toho, do jaké místnosti sháníte šatní skříň. Jinou budeme vybírat do ložnice, obývacího pokoje, dětského pokoje či na chodbu. Zatímco do ložnice lidé často volí vestavěnou skříň, která pojme co nejvíce oblečení, do dětského pokoje volíme menší skříně s tím, že více dbáme na bezpečnost (hrany, případně další rizika), především máme-li malé děti.

U předsíňové šatní skříně promyslete, zda její součástí bude i botník, nebo ho budete mít zvlášť. A budete mít ve skříni sportovní vybavení či jiné předměty, nebo si je dáváte jinam, třeba do sklepa? Od toho se bude odvíjet velikost skříně.

Hloubka, vnitřní uspořádání a rozměry

Vybíráte-li už konkrétní šatní skříň, začněte proměřováním volného místa. Bylo by nemilé zakoupit skříň, která se vám nevejde do potřebného prostoru. Celkově rozměry volte podle toho, co chcete v šatně skladovat.

Podstatná je také hloubka skříně, tedy velikost úložného prostoru. Zvolíte-li mělkou skříň, zabere vám místo, aniž byste do ní mohli dát vše, co potřebujete. Budete si tak muset koupit další nábytek, na který možná nemáte prostor.

A podstatná je i organizace šatní skříně, aby se vám v ní snadno udržoval pořádek a abyste rychle našli, co hledáte. Vhodné je také oddělit svrchní oblečení od spodního prádla – kvůli zachování hygieny.

Design

I vzhled nábytku je pro nás rozhodující. Design šatních skříní by měl být sladěný se zbylou částí interiéru, nejlépe barvami i materiálem. Dále samozřejmě záleží na vašem vkusu, ale i částce, kterou jste ochotni do skříně investovat. Velmi luxusně vypadají především vestavěné skříně kombinující moderní materiály.

Promyslete všechny uvedené parametry a vyberte si tu správnou skříň. A pokud se vám žádná nelíbí nebo máte atypické prostory? Možností jsou šatní skříně na míru. Nabízejí je různí výrobci, jejichž kvalita a ceny se mohou do značné míry lišit, takže vybírejte s rozvahou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *