Zařizujeme šatnu snů aneb výběr nábytku do šatny

Už jako malé holčičky jste snily o velké šatně, která bude odshora dolů plná krásných kousků oblečení, bot, kabelek a šperků? Stylová a prostorná šatna nemusí být dnes už žádný velký problém! Navíc díky své praktičnosti ji ocení i mužské pokolení. Šatna může mít hned několik podob a vám už stačí si jen vybrat tu nejvhodnější variantu.

Kam šatnu umístit?

V dnešní době se pomalu ale jistě stává samozřejmostí, že lidé při zařizování bytu či domu kladou důraz na úložný prostor. V moderních domácnostech se stále více prosazují samostatné šatny, které byly ještě v nedávné minulosti přehlížené, především díky nevhodné dispozici bytu či neochotě do její změny investovat. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, šatna ušetří ve srovnání s klasickými skříněmi až 4 m2 plochy. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že šatna menší než 3,5 m2 nebude příliš praktická.

Otázkou je rovněž místo, kam šatnu v domácnosti situovat. Většina lidí považuje šatnu za soukromou místnost, které nejčastěji vyhrazují prostor mezi ložnicíkoupelnou. Šatna jako součást ložnice a koupelny má svou logiku – ráno z ložnice vycházíte připraveni pro daný den a večer se skrze šatnu dostáváte opět do koupelny a ložnice. Na druhou stranu někteří prosazují umístění šatny spíše v předsíni. Šatna je tak většinou propojena s botníkem a zajišťuje tak kompaktní úložný prostor. Navíc pomáhá udržovat u vchodu pořádek a čistotu. Šatna může být rovněž rozdělena, i co se týče ukládání věcí. Například dle ročního období. Odpadá tak zbytečná starost s přehazováním letního a zimního oblečení mezi sebou.

Samostatná šatna

V případě, že najdete pro šatnu dostatek místa, nemusíte se obávat financí. Prostor uvnitř šatny lze vybavit variabilními úložnými systémy polic, závěsných prvků či zásuvek. Záleží jen na vás, jaký styl zvolíte a kolik chcete do šatny investovat. V konečném důsledku by vás však šatna měla vyjít o dost méně než investice do velké vestavěné skříně, která se průměrně pohybuje kolem 10 000 Kč za metr čtvereční šířky.

Co ale v šatně rozhodně nesmí chybět, je dostatek světla. Málokomu však vyjde, aby měl v šatně okno, proto dopředu myslete na dostatečné osvětlení. Dále by v ní samozřejmě mělo mít své místo velké zrcadlo a stolička pro pohodlné převlékání, dále rozdělovače na drobnosti či zásuvky na šperky.

Zabudovaná šatna

Ne všichni však mají takové štěstí, aby mohli šatně vyhradit svůj vlastní prostor. Šatnu však lze chytře zakomponovat i do samotné ložnice. Tato varianta je většinou řešena vestavěnými skříněmi. Další z možností je umístění šatní skříně do prostoru ložnice a zároveň její zpřístupnění z jiné místnosti – například z předsíně. Do šatny tak máte zajištěn dvojí přístup. Vestavěné skříně jsou dnes velice oblíbenou a vyhledávanou variantou úložných prostor. Díky své variabilitě si každý může vymyslet, jak by daná skříň měla nejen vypadat, ale i z jakých částí by se měla skládat. Je tedy jen na vás, zda dáte přednost výklopným tyčím na košile a šaty, hlubokým zásuvkám na spodní prádlo, kalhotovníku či policovému systému.

Zajímavým řešením je policový systém nebo šatní sestava, jež využijete k přepažení malé části ložnice. Získáte tak dostatečný prostor pro uložení svých věcí, aniž byste si museli nechat namontovat vestavěnou skříň a zároveň nemusíte budovat žádnou příčku, která by oddělila ložnici od šatny. Aby předělení prostoru nepůsobilo tvrdě, je vhodné zadní stěnu skříně či policového systému polepit zajímavou tapetou, která bude ladit s interiérem ložnice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *