Jak vybrat postel pro děti?

Pečlivým výběrem dětské postele sice nezabráníte tomu, že vaše dítě nebude chtít jít večer spát, či že se mu bude občas zdát nějaká noční můra. Ovšem co naopak ovlivnit můžete, je celková kvalita jeho spánku.

Dětská postel pro kvalitní spánek

Dostatečná regenerace organismu během spánku je důležitá pro každého člověka a snad ještě více pro malé dítě. Mějte to na mysli, až pro svého potomka budete vybírat postel. Kvalitní postel jeho spokojené spaní podpoří. Vašemu potomkovi se bude dobře spát, ráno nebude unavený a nebude trpět různými bolestmi pohybového aparátu.

Kritéria pro výběr dětské postele

Při výběru postele berte v potaz především následující kritéria:

Postel podle věku dítěte

Malé dítko spí v dětské postýlce. Někteří rodiče volí ještě předtím proutěné koše či kolébky. Ty jsou vhodné pro novorozence.

Dětské postýlky by měly být hlavně pevné, stabilní a bezpečné. Můžete si vybrat z výrobků s možností odstranění či polohování bočnic. Některé postýlky se dají přeměnit na dětskou postel. Když potomek odroste, je na čase pořídit velkou postel.

Pravidlo, kdy by mělo k přesunu dojít, není. Rodiče se většinou řídí velikostí dítěte. Nechávají ho v malé postýlce, dokud se v ní pohodlně vyspí. Obvykle se dítko přesouvá zhruba kolem tří let.

Chystáte-li se koupit dětskou postel a chcete, aby z ní dítko rychle nevyrostlo, vybírejte z nastavitelných modelů.

Matrace = Nedílná součást postele

Bez kvalitní matrace se vaše dítko dobře nevyspí, i kdyby byla samotná postel kdovíjak úžasná. Už pro dětskou postýlku je její výběr velmi důležitý. Vždyť miminko v ní tráví většinu času. Matrace nesmí být příliš měkká či naopak tvrdá. Volte kvalitní a prodyšné materiály.

Obecně pro děti upřednostněte spíše matrace se střední až vyšší tuhostí. Podpoří správný vývoj jejich páteře.

Nezapomínejte ani na výběr roštu. Ten by měl být zejména tvrdý, stabilní a mít dostatečnou nosnost. S dobře zvoleným roštem bude matrace správně provzdušněná a tím se snadněji udrží v suchu.

Postel pro více dětí

Máte-li více než jednoho potomka a zároveň menší pokoj, zvažte místo klasických postelí palandy. Šetří prostor, ale pamatujte, že nahoře je větší teplo a vydýchanější vzduch. Proto je v pokoji nutné častěji větrat.

Rozměry postele

Standardní rozměry dětské postele jsou 80×140 cm. Obvykle rodiče kupují dětem po postýlce klasickou postel s rozměry 80×200 cm a může být i 90×200 cm. Výška postele by měla být alespoň 25 cm a s matrací kolem 50 cm.

Materiál postele

Materiál ovlivňuje kvalitu postele do velké míry. Nejlepší je masivní dřevo. Je to tradiční materiál, který přináší mnoho výhod, např. stabilitu, životnost, pěkný vzhled atd. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady. Levnější, ale také méně kvalitní, jsou postele z lamina a dřevotřísky. Kromě materiálu zvažte i povrchovou úpravu.

Úložný prostor

Jestli dětská postel bude mít úložný prostor a co všechno pojme, by vás mělo zajímat především, je-li v pokoji málo místa.

Design

Samozřejmě není tak důležitý jako konstrukce či materiál, ale na druhou stranu byste měli postel sladit se vzhledem interiéru, aby nepůsobila rušivě.

Kvalitu spánku ovlivňují mnohé faktory. Jedním z těch nejdůležitější je postel s matrací a roštem. Zaměřte se i vy na zdravější spánek své ratolesti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *