Jak vybrat vhodný dětský psací stůl?

Jedním z nejdůležitějších kusů nábytku v dětském pokoji je psací stůl. Víte, jak ho vybírat, aby se u něj potomkovi dobře sedělo a zároveň podporoval jeho zdravý vývoj?

Dětský psací stůl pro zdravý vývoj zad

Výběr kvalitního dětského psacího stolu je důležitý. Dítko u něj bude trávit mnoho času a nejenže špatně vybraný stůl by mu byl nepohodlný, ale sezení u něj by mohlo mít za následek špatné držení těla, a to není dobré pro zdravý vývoj jeho pohybového aparátu. Kromě problémů se zády může špatné sezení způsobovat i bolesti hlavy a horší soustředěnost.

Rozměry psacího stolu

Pohodlné a zdravé sezení ovlivňuje především výška stolu. Většinou je od 50 do 75 cm. Odvíjí se od výšky dítěte. Před koupí by si ratolest měla psací stůl zkusit. Posadí-li se za něj, ideálně by paže s předloktím měly svírat úhel 90o. Dítko by také mělo mít dostatek místa pro nohy, bez problémů se od stolu zvedat i si k němu sedat a celkově se cítit pohodlně. Sledujte i sklon stolu. Má být cca 8 až 10o. Stůl musí být také dostatečně velký, aby se dítku na něm dobře pracovalo, i když si třeba musí rozložit více pomůcek kolem sebe.

Materiál dětského psacího stolu

Dětské pracovní stoly se vyrábějí z různých materiálů. Nejčastěji jde o rozmanité druhy dřevin. Takové stoly jsou sice dražší, ale také kvalitnější. Z dalších materiálů se používá lamino, dýha, kov i plast. Od použitého materiálu se kromě ceny odvíjí také design, pevnost a odolnost.

Umístnění dětského psacího stolu

Při umisťování dětského psacího stolu myslete především na zajištění jeho dostatečného osvětlení. Nejlepší je postavit ho čelem či bokem k oknu, aby na něj dopadalo co nejvíce přirozeného světla.

Stůl by neměl být ani přímo u topení. Teplo potomka rychle unaví a sníží jeho pozornost. Máte-li malé děti, je dobré umístit stůl mimo dosah věcí, které by rozptylovaly jeho pozornost.

Další parametry výběru dětského psacího stolu

Výše jsme si uvedli důležité parametry, které je třeba brát v potaz při výběru psacího stolu. Minimálně za zmínku stojí však i další:

  • úložné prostory: Dětský psací stůl by měl být praktický i tím, že má dostatečný úložný prostor pro učebnice, sešity a případně další školní pomůcky.
  • bezpečnost: Podstatné je, aby stůl byl stabilní. Kromě toho jsou, zvlášť pro malé děti, nebezpečné ostré rohy stolů. Volte spíše zaoblené rohy. Nebudete muset pořizovat chrániče rohů.
  • cena: Samozřejmě neplatí, že nejdražší dětský psací stůl musí být nutně tím nejlepším. Ovšem neměli byste vybírat jen podle nízké ceny. Všímejte si všech parametrů a jistě najdete stůl s vhodným poměrem mezi cenou a kvalitou.
  • design: Stůl je nedílnou částí dětského pokoje. Proto by v něm neměl působit jako pěst na oko. Slaďte ho s dalším nábytkem a vybavením místnosti.

Psací stoly, které rostou s dítětem

Jde o nastavitelné stoly, díky kterým nemusíte kupovat nový dětský psací stůl, kdykoliv dítko trochu povyroste. U takového stolu se dá nastavit pracovní deska dle sklonu, ale také je možné nastavit výšku stolu. Stůl tak déle vydrží, aniž by se u něj dítko muselo hrbit.

A nezapomeňte ani na kvalitní židli

Velkou pozornost také věnujte výběru kvalitní židle k dětskému psacímu stolu. Bez ní zdravé sezení dítěti nezajistíte. Židle by měla rovněž vycházet z jeho výšky a i zde by při sezení mělo dítko mít pravý úhel mezi pažemi a předloktími. Pořiďte svému potomkovi židli s nastavitelnými částmi (opěrkou zad, područkami a celkovou výškou). I židli je důležité před koupí vyzkoušet.

Děti u psacího stolu tráví hodně času, zajistěte jim tedy pohodlné a zdravé sezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *