Měkká nebo tvrdá matrace – jak vybrat vhodnou matraci?

Trápí vás čím dál častější bolesti zad? Možná by stálo v této chvíli zvážit, zda to nemůže být způsobeno špatným spánkem. Za nekvalitní spaní často může špatně zvolená matrace. V případě, že jste pořídili postel rovnou s matrací, pak je to velmi pravděpodobné. Většinou se totiž jedná o levné typy matrací, které nejsou z dlouhodobého hlediska příliš vhodné. Co všechno byste měli ale před výběrem matrace vědět? Rady a tipy najdete v dnešním článku.

Základní kritérium při výběru správné matrace – tvrdost

A protože vybrat správný rozměr zvládne snad opravdu každý, zaměříme se na konkrétní typy a tvrdosti matrací. Obecně lze matrace dělit dle tvrdosti na tvrdé a měkké s tím, že každému vyhovuje něco jiného. Někdo raději měkčí matraci a někoho z takové matrace budou bolet záda. Abyste zvolili správnou tvrdost matrace, je třeba zohlednit vaši hmotnost. Obecným pravidlem je, že lidé s vyšší hmotností by si měli vybírat tvrdší matrace. Možná vás to překvapí, ale o tvrdosti matrace rozhoduje i způsob, jak v noci ležíte. Pro spánek na boku je vhodnější měkčí matrace. Naopak spánek na zádech či na břiše si vyžaduje spíše tvrdší matraci.

Mladší lidé obecně vyhledávají spíše tvrdší matrace. Stejně tak pro děti jsou vhodné spíše pevnější matrace se střední tvrdostí. Naopak starší lidé vítají především měkčí typy matrací.

Co se týče tvrdosti, rozlišujeme pět stupňů, a to od měkkých až po extra tvrdé matrace.

 • Tvrdost 1 – extrémně měkké matrace jsou vhodné především pro přechodné spaní či pro osoby s nižší hmotností.
 • Tvrdost 2 – tato tvrdost je vyhledávaná především ženami, ale najdou se i muži, kteří oceňují zejména vysokou elasticitu a přizpůsobení se tvaru těla.
 • Tvrdost 3 – matrace s větší tvrdostí jsou určené především mladším lidem nebo mužům.
 • Tvrdost 4 – vhodná především pro muže a ženy s vyšší hmotností.
 • Tvrdost 5 – vhodná zejména pro lidi s vysokou hmotností. Připomíná spaní na prkně.

Zaměřte se i na další aspekty

Dalším kritériem je typ matrace. Nabídka matrací je natolik široká, že se v ní běžný smrtelník nemůže orientovat. Proto vám zde přinášíme popis jednotlivých druhů matrací. Pamatujte však, že nejlepším způsobem, jak vybrat matraci, je vyzkoušet si ji osobně.

 • Pružinové matrace  – klasický typ matrací, který se vyznačuje dobrou vzdušností a dostatečnou oporou celému tělu včetně páteře. Jsou vhodné i pro deskové rošty.
 • Matrace z polyuretanové pěny – jedná se o matraci se skvělými ortopedickými vlastnostmi. Je rovněž charakteristická nižší hmotností a je vhodná i pro alergiky. Na druhou stranu se rychleji opotřebovává.
 • Taštičkové matrace – jsou velmi podobné pružinovým matracím. Díky velkému množství jednotlivých pružinek je zajištěno dokonalé kopírování těla. Tyto matrace jsou mimo jiné elastické, mají dobré ortopedické vlastnosti a jsou vhodné i pro polohovací rošt.
 • Latexové matrace – jsou charakteristické svou pružností, trvanlivostí a přizpůsobivostí. Za zmínku rozhodně stojí i výborné ortopedické vlastnosti, vysoká elasticita a prodyšnost.
 • Matrace z líné pěny – jedná se o velice kvalitní typ matrace, který je nízkoelastický s vysokou hustotou. Díky tomu jsou tyto matrace velice přizpůsobivé tvaru těla.
 • Matrace ze studené pěny – se vyznačuje výbornou elasticitou, vysokou pružností, prodyšností, tvarovou stálostí a dlouhou životností.
 • Gelové matrace – mají ložnou plochu pokrytou gelovými segmenty, které vytvářejí akupresurní body pomáhající uvolnit svaly těla.

Na závěr je na místě zmínit, že matrace by měly být potažené snímatelným potahem. Abyste se zbavili všech roztočů, je nutné prát tento potah na 60 °C.

Snad vám tyto rady přišly vhod a vyberte si vhodnou matraci a konečně bude váš spánek nerušený a ranní probuzení bez bolestí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *