Jak vybrat správné rošty do postele?

Postel máte vybranou, matraci odzkoušenou a zbývá vám pořídit rošt? Pak je dnešní článek zaměřený přímo na vás. Podíváme se totiž na to, jaké druhy roštů známe, čím se liší, i na to, podle čeho vybrat nejvhodnější.

Není rošt jako rošt

Většina z nás klade důraz na matrace. Bohužel pak ale trochu zapomínáme, že kvalitní matrace v kombinaci se špatným roštem může napáchat více škody než užitku. Kvalitní rošt navíc dokáže prodloužit životnost vaší matrace. Správný rošt rovněž může zaručit, že matrace bude plnit svou funkci tak, jak by měla. Poměrně častou chybou je, že si lidé nechávají v posteli rošty, které byly v ceně již od výrobce. Samozřejmě ne všechny jsou špatné. Je však třeba je dobře zkontrolovat. Například sololitové desky neumožňují větrání a může se tak stát, že vaše matrace bude za nějaký čas vlhká nebo dokonce začne plesnivět. I z tohoto důvodu je dobré zvolit rošty, které odvětrávají a v matraci tak nevzniká ráj pro roztoče.

Vyberte správný typ

Co se týče základního dělení, rozlišujeme rošty polohovatelné a nepolohovatelné. Další dělení může být na ruční a motorové. Podle typu provedení ještě rozlišujeme rošty laťkové, lamelové a segmentové. Pokud jde o pevné rošty, jedná se o laťkové. Nicméně laťkové rošty mohou být i polohovatelné, a to ručně i motorem. V případě, že toužíte mít pod postelí i úložný prostor, jsou pro vás vhodné odklápěcí rošty, díky kterým se snadno dostanete do vnitřku postele. Mohou být v provedení s vyklápěním z delší i kratší strany.

Mezi nejoblíbenější však stále patří lamelové rošty, které se od sebe liší zejména uspořádáním jednotlivých lamel. Právě to, jak jsou lamely široké, kolik jich je, jak jsou od sebe vzájemně vzdálené, či jak lze nastavit tuhost, odlišuje jednotlivé rošty. Nejlevnější varianty lamelových roštů mají okolo 13 lamel. Ty jsou vhodné zejména pro osoby, které nemají problémy s páteří a netrápí je bolesti zad. Naopak výborné ortopedické vlastnosti poskytují rošty s vysokým počtem lamel, který se pohybuje kolem 40. Obecně platí pravidlo, že čím více lamel rošt má, tím více se dokáže přizpůsobit tvaru vašeho těla.

V případě, že byste do roštu chtěli opravdu zainvestovat, podívejte se na rošty segmentové. Díky pružnému podepírání těla dokáží ideálně rozložit jeho hmotnost. Tyto rošty jsou rovněž k dostání v polohovatelné a nepolohovatelné variantě. U segmentových roštů si však dejte pozor na to, abyste k nim měli i vhodnou matraci. Ta by měla být pružná a dobře se přizpůsobující. Pokud doma máte pružinovou matraci, doporučujeme vám nepolohovatelné rošty. Pro polohovatelné rošty jsou ideální pěnové matrace.

Pohodlí nade vše

Toužíte po naprostém pohodlí nejen při spánku, ale například i během četby či sledování vašeho oblíbeného seriálu? Pak sáhněte po motorových nebo někdy také elektrických roštech. Vybírat můžete z takzvaných jedno či dvoumotorových roštů, přičemž jednomotorový zajišťuje polohování pouze horní části roštu, zatímco dvoumotorový zvedá i nožní část roštu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *