Trendy bydlení ve skandinávském stylu

Milujete přírodní materiály, jednoduché a čisté linie či světlé barvy? Možná jste to netušili, ale pravděpodobně byste vaše hnízdečko měli zabydlet ve skandinávském stylu, který si v posledních letech našel své příznivce i v našich končinách. Zajímá vás proč? Prozradíme vám to a ještě mnohem více v dnešním článku zaměřeném právě na skandinávský styl bydlení.

Hlavní zásady skandinávského stylu

Při zabydlování vašeho bytu či domu ve skandinávském stylu vybírejte zejména přírodní materiály. Mezi nejpoužívanějšími materiály nechybí samozřejmě dřevo, kámen a sklo. To vše nejlépe doplněné o přírodní tkaniny – například látkové potahy či přehozy.

Co se týče nábytku, držte se jednoduchých tvarů, linií a celkového designu. Nábytek ve skandinávském stylu by měl být zejména funkční a dobře kombinovatelný s ostatními prvky. Se skandinávským stylem si skvěle rozumí i vintage kousky, vyrobené například z neopracovaného masivního dřeva. Vytvoří vám tak perfektní základní kámen interiéru, od kterého se můžete při zařizování odrazit.

Jakmile přijdou na řadu barvy, držte se zejména neutrálních barev, a to ať se týká nábytku či zdí. Nemusíte se bát, že by vše působilo neútulným hygienickým dojmem. Prostor samozřejmě můžete rozsvítit i použitím výrazné barvy. Ovšem pouze u jednoho či dvou prvků. Neutrálně zbarvený interiér můžete například doplnit křeslem v červenooranžovém zbarvení. Uvidíte, že váš interiér dostane okamžitě šmrnc. V případě, že zůstanete věrní decentnímu interiéru, věřte, že neutrální odstíny působí velice elegantním a luxusním dojmem.

Zvolte vhodné dekorace

Ačkoliv si skandinávský styl příliš nepotrpí na výrazné a dominantní dekorace, neznamená to, že je zde o ně úplná nouze. Ideálně postačí například svíčky. Skandinávský styl ale rád propojuje i tradiční s moderním. Velice vhodné a oblíbené jsou tak doplňky ve vintage stylu, které působí na jednu stranu nenápadným, ale na druhou nadčasovým dojmem. Polštářky, přehozy, originální vázy s řezanými květinami, větvičkami nebo jehličím. Na zdi se nemusíte bát použít tapety, obrázky či třeba paroží. Skvěle a originálně bude působit i typografie s vtipnými hesly nebo vašimi oblíbenými citáty. Myslete však na to, abyste interiér příliš nepřeplácali. Celkový dojem z prostoru musí být stále “otevřený a vzdušný”. Komplexní propojení těchto jednotlivých prvků vytvoří z vašeho domova příjemné a útulné prostředí.

Nepodceňte osvětlení

Jak už jsme výše zmínili, osvětlení hraje ve skandinávském stylu hlavní roli. Na centrálním osvětlení tedy rozhodně nešetřete! Nezapomeňte jej však doplnit o vysoké stojací lampy umístěné v prostoru či menší stolní lampy, které mohou zároveň sloužit jako praktická dekorace. Takových lam a lampiček totiž není nikdy dost! Ničím neobvyklým není ani umístění lampiček na parapetech oken. Pokud jde o design, i zde se držte střídmosti. Výborným materiálem je kov. Vybírat můžete z měděného, černého i šedého zbarvení. Co se týče stínítek, je jen na vás, zda dáte přednost sklu nebo textilii. V případě lampiček se nemusíte bát ani protikladu v podobě černé, šedé či modré barvy. Skvěle totiž kontrastuje se světlým interiérem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *