Jak vybrat vhodný nábytek do koupelny?

Pokud vybíráte nábytek do koupelny, pak trochu zpomalte. Koupelna je specifická místnost, kde je teplo a vlhko, a proto se tam nehodí použít jen tak ledajaký nábytek. Jaká pravidla byste měli při zařizování koupelny dodržovat i to, na co si je dobré dát pozor, se dozvíte v dnešním článku.

Pozor na dostatečnou kvalitu

Není žádným překvapením, že současná nabídka na trhu hýří skříňkami a policovými systémy nejrůznějších barev, tvarů a velikostí. Nechybí samozřejmě ani neotřelé designové kousky, které můžete koupit jako solitéry. Rovněž však můžete dát přednost koupelnové sestavě.

Jak se ale vyznat v tak široké nabídce a přitom ještě nenaletět? Bohužel není neobvyklý ani případ, že si pořídíte skříňku do koupelny, která se vám začne po pár měsících doslova kroutit či se vám začne odlupovat dýha. V takovém případě se jedná o nekvalitní druh nábytku, který rozhodně není vhodný do vlhkého prostředí koupelny.

Vhodné materiály a barvy

Při výběru koupelnového nábytku mějte na paměti, že musí být vyroben z trvanlivých materiálů, které jsou odolné proti vlhkosti. Zařízení do koupelny si přece nekupujete na pár měsíců, ale na několik let! Co se týče materiálů, odolné je PVC, tvrzené sklo, kvalitní dřevotřísky a MDF desky, které jsou plnohodnotnou náhradou masivního dřeva, dále dýha či masiv – to vše s vysokou odolností vůči vlhkosti. Vhodný materiál však není vše. Dlouhou životnost zaručí především kvalitní povrchový nátěr, který je odolný nejen proti vodní páře a vodě, ale i proti mechanickému oděru.

Když se zaměříme na barvu nábytku, většina stále preferuje bílou barvu, která je nejen stále módní, ale hlavně působí čistě a hygienicky. V případě, že máte v koupelně okno, je dobré vědět, že by nábytek měl mít i ochranu proti UV záření. Zvláště bílý nábytek totiž může časem ztrácet barvu nebo žloutnout. Milovníci elegantního a nadčasového stylu však jistě dají přednost dekoru dřeva. Luxusním dojmem bezpochyby docílíte nábytkem z masivu. Mezi nejoblíbenější patří například dub či exotická dřevina teak. Ničím neobvyklým není ale ani ratanový nábytek.

Ideální rozměr a výška

Pokud už víte, jakému materiálu dáte nakonec přednost, je správná chvíle určit optimální výšku. Důležitá je zejména výška horní plochy nejvýše položené skříňky. Co se týče prostoru nad umyvadlem, je zde možné umístit pouze velké zrcadlo. Pokud však máte malou koupelnu, je určitě na místě využít tento prostor k umístění zrcadlové skříňky, která vám poskytne úložný prostor. Dobré je rovněž dát si pozor, aby vám nábytek takříkajíc lícoval. Pokud dáte například přednost zrcadlové skříňce, měla by mít stejnou šířku jako umyvadlo či skříňka pod ním. Umístění zrcadlové skříňky by mělo být tak vysoko nad umyvadlem, aby nehrozilo, že se o ní bouchnete, kdykoliv se budete sklánět nad umyvadlo.

Na vhodné rozměry byste si měli dát pozor i při výběru skříňky pod umyvadlo. Pokud si nepořizujete skříňku včetně umyvadla, pak by hloubka umyvadla a skříňky měla být přibližně stejná. Rozhodně by však neměla být skříňka hlubší, než je umyvadlo. Vyčnívající skříňka před umyvadlem by vám jen překážela.

Dostatečný úložný prostor vám samozřejmě poskytnou zejména samostatně stojící skříně, jejichž výška se pohybuje nejčastěji od 80 cm do 2 m. Můžete tak skvěle vyplnit místo například mezi pračkou a zdí koupelny.

U koupelnového nábytku rovněž můžete vybírat z několika typů uchycení. Mezi nejčastější patří:

  • skříňky na dvou nožičkách s uchycením do zdi
  • skříňky na čtyřech nožičkách
  • skříňky na soklu
  • skříňky uchycené na závěsech

Snad Vám tyto rady pomohou při výběru koupelnového nábytku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *