Jak zařídit koupelnu, aby byla hezká i účelná?

Při zařizování koupelny je třeba myslet nejen na to, jaké budou obklady a dlažba, ale i na účelné zařizovací předměty. Estetika v koupelně se musí snoubit s účelností. Poradíme vám, jak na to.

Dnes není problém na našem trhu sehnat v podstatě cokoliv, na co si jen vzpomenete. A to platí i o koupelnách. Umyvadla, vany, sprchovací kouty, koupelnový nábytek, dlažba i obklady se nabízí v opravdu rozmanitém stylu, tvarech i provedení. Avšak každá koupelna jakožto i její majitel potřebují své.

Záchod v koupelně

Někdy to vzhledem k omezenému místu nejde jinak nebo si dokonce majitel bytu přeje, aby měl záchod spojený s koupelnou. Pak je dobré jej oddělit alespoň nízkou zídkou. Možná řešíte, zda pořídit klasický záchod na noze nebo závěsný. Určitě volte podmítkový závěsný systém, který dobře vypadá a je navíc praktický – dobře se pod ním vytírá. Mít obavy z toho,že vás neunese rozhodně mít nemusíte – jeho nosnost je až 400 kg.

Umyvadlo

Kromě vany či sprchy nejdůležitější předmět v koupelně. Pořídit si můžete umyvadlo keramické, dnes však nejsou výjimkou ani umyvadla z plastu, které se v podstatě od těch keramických na první pohled nerozeznáte. Obě varianty mají své pro a proti, takže opravdu záleží jen a jen na vašich preferencích. Každopádně by ale mělo být umyvadlo umístěno ve výšce cca 85 cm. Umyvadla bývají zpravidla široká 55 až 65 cm. Jestliže ale potřebuje na co do místa úspornější umyvadlo, pak seženete i o šířce 35 cm. Naopak ten, kdo nemusí šetřit místem a rád si dopřeje komfort v podobě velkého umyvadla, může si pořídit i 120 cm široké. Umyvadlo můžete volit zavěšené ve skříňce, což je nejen praktické, ale i trendy, jinak je samozřejmě možné umyvadlo zavěsit na stěnu samostatně.

Vana a sprcha

Tady je třeba přihlédnout k vašemu pohybovému aparátu a také myslet do budoucna. Asi většina dá přednost vaně, ale později bude třeba vhodnější sprchový kout. Skvělým řešením při dostatku místa je umístit do koupelny vanu i sprchový kout. Tím vyřešíte i nepříjemně zacákanou zem, když se potřebujete „jen rychle“ osprchovat. Obdobně může dobře posloužit i systém dva v jednom – vana a sprcha současně. Jedná se o vanu, která má však vlastnosti sprchového koutu. Sprchový kout může být také doplněn například hydromasážní sprchou, ale i vana může oplývat masážními hlavicemi. Co se týká tvarů, tady opět záleží na místě i vaší preferenci. Na kvalitě výrobku – vany či sprchového koutu se pak odráží výsledná cena. A opravdu i tady platí známé – nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci.

Skříňky a osvětlení

Trendem poslední doby jsou koupelnové sestavy, které můžete umístit i do menších koupelen. Nejpraktičtější a zároveň na místo úsporné je umyvadlo zabudované do skříňky, vedle něj je vhodné umístit podlouhlou závěsnou skříňku a doplnit vše můžete skříňkou se zrcadlem, kterou umístíte nad umyvadlo. Zapomenout byste neměli ani na kvalitní osvětlení do koupelny, které by mělo být z bezpečnostních důvodů určeno pro koupelny. Jedno pořiďte stropní a druhé umístěte nad zrcadlo u umyvadla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *