Jak zařídit pokoj pro miminko?

Jestliže se chystáte zařizovat pokojíček pro miminko, tak pak je nejdůležitějším prvkem kvalitní postýlka a matrace. Opomenout byste neměli ani praktickou komodu a samozřejmě hrací prvky…

Kvalitní postýlka je základ

Miminko vleže stráví většinu času, takže je třeba myslet na zdravý vývoj jeho páteře. Volbu matrace řešte s odborníky, můžete ji mít klasickou pěnovou, nebo pružinovou, v poslední době se často používají tzv. paměťové pěny, které se přizpůsobí váze dítěte a dotvarují se tak, aby záda a páteř byli minimálně zatěžované.   Postýlku volte ze zdravotně nezávadných materiálů, ideální je masivní přírodní dřevo. Pro manipulaci s postýlkou (např. z ložnice do dětského pokoje) je dobré pořídit postýlku s kolečky. Rošt do postýlky můžete mít pevný nebo polohovací – ten vám usnadní manipulaci s dítětem v prvních měsících jeho věku. Zhruba v roce věku doporučujeme dítku pořídit větší postýlku. Existují dětské postele nebo postele rostoucí, tedy máte nastavitelnou délku, nicméně praktičtější je pořídit dítěti postel dospělé velikosti a jen ji opatřit mantinely a zábranami proti upadnutí z postele.

Dva v jednom

Dalším praktickým kusem nábytku pro miminko je komoda na ukládání oblečení s přebalovacím pultem. Až pak pultík nebude třeba, stačí jej odšroubovat a máte praktickou komodu.  Klasickou skříň v této fázi nedoporučujeme. Oblečení ještě není mnoho a hlavně se vám rychle obměňuje. Na hračky jsou praktičtější poličky a výsuvné koše, kontejnery…ideálně opět na kolečkách. Budete mít uklizeno cobydup, můžete do úklidu zapojit formou hry i prcka, navíc krabice, kontejnery a podobné úložné boxy pak slouží jako skvělé základy pro budování domečků, bunkrů a skrýší pro panenky, autíčka i samotného obyvatele pokojíčku.

Nezapomeňte na světlo

Centrální osvětlení pokoje není vhodné, doporučujeme spíše bodová, tematická světla – k přebalovacímu pultu a k postýlce. Časem budete potřebovat kvalitní lampičku na čtení, umístěte ji ale tak, aby osvětlovala skutečně ten prostor, který potřebujete a nestála volně, můžete volit lampičku na klip nebo na pevno našroubovat na zeď/ postel.

Jak docílit útulného pokojíčku?

Výmalbu volte v jemných pastelových barvách v libovolném odstínu. Krásné a praktické jsou samolepky na zeď…nebo ozdobná bordura. Děti milují polštářky a deky, plyšová zvířátka. Hrací deky, koberce pokojíček zútulní a dodají děťátku potřebné podněty k poznávání i hře.  Máte-li vysoký strop, můžete nad postýlku/ postel umístit lehoučká nebesa, třebas jen z moskytiéry nebo pelíšek schovat pod velký list.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *