Jaké okrasné stromy se hodí na zahradu?

Jste majiteli rodinného domku či máte přízemní byt, ke kterému patří i zahrada? Gratulujeme! Není nic příjemnějšího, než když člověk má příjemné místo, kde může s příchodem jara trávit svůj volný čas, ať už sám nebo ve společnosti své rodiny či přátel. Dnes se proto podíváme, jak takovou zahradu ještě zdokonalit pomocí okrasných stromků.

Než se pustíte do výsadby…

Není žádným tajemstvím, že stromy, keře a květiny dělají zahradu zahradou. Zelená plocha by pravděpodobně nikoho nenadchla ani neokouzlila. Ovšem přemíra okrasných stromů různých druhů může působit spíše chaoticky. Proto si nejdříve dobře promyslete, co vlastně na vaší zahradě chcete a poté se teprve pusťte do výsadby. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že záleží pouze na vašem vkusu, není to úplně přesné.

O tom, jaké okrasné stromy na zahradu dáte, rozhoduje i několik kritérií. Mezi základní patří samozřejmě velikost a tvar stromků, typ půdy, propustnost světa, povětrností podmínky, dále o vhodných stromech rozhoduje i struktura, kterou má vaše zahrada. Pozor si musíte dát i na to, jaké kořeny má daný strom. Ničím neobvyklým není ani situace, kdy lidé podcení rozměry kořenů, které jim po čase začnou nadzvedávat dlažbu či bortit terasu. V městských zahrádkách by rovněž měly být vysazeny stromy, které jsou odolné vůči znečištěnému ovzduší a smogu. U malých zahrad je taktéž dobré řídit se pravidlem, že v případě nedostatku světla se na zahradu hodí stromy se světlejšími listy a ideálně vzdušnou korunou, která světlo propustí. Co se týče optického klamu, pro úzké prostory jsou vhodné úzké stromy, který prostor alespoň pocitově zvětší.

Pro malé i velké zahrady

Mezi velice oblíbené okrasné stromy patří například hloh, javor babyka, okrasné jabloně, katalpa či jinan dvoulaločný neboli také ginkgo biloba. Když se na některé z nich podíváme podrobněji, tak kupříkladu taková katalpa obecná Nana je poměrně malý strom, pro který je charakteristická široce kulovitá koruna s velkými světle zelenými listy srdcovitého tvaru. Hodí se i na menší zahrádky či chráněné dvorky.

Zajímavým stromem je javor jasanolistý Flamingo, který se pyšní pestrými šedozelenými listy s bílo-růžovou kresbou. Díky své pestrosti je ideální možností, jak dát vaší zahradě svěží vzhled.

Ke krásným menším stromům se řadí i jeřáby. Díky nádherným oranžovým plodům, které na větvích vydrží až do zimy, vám bude zdobit vaši zahradu téměř po celý rok. Výhodou je jejich nenáročná údržba.

Okrasnou funkci mají i některé ovocné stromky. Mezi ty, které jsou ale stále spíše  okrasu než pro potěšení našich chuťových buněk, patří okrasné meruňky, zakrslé broskvoně, japonské třešně nebo mandloně.

TIP pro vás

Aby se vám dobře sekala tráva, pamatujte, že není příliš vhodné vysazovat stromy přímo do trávníku. Ideální je vytvořit různé záhonky, kam umístíte stromky, keře či případně i nějaké trvalky. Takový záhon můžete vysypat mulčovací kúrou či ozdobit drobnými oblázky. A protože nechceme, aby se hlína, kúra či oblázky dostávaly na trávník, ohraničte záhon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *