Jaké zvolit barvy v dětském pokoji?

Naštěstí už jsou pryč doby, kdy byl dětský pokojíček šedý, nudný a jedinou ozdobou byly plakáty tehdejších hrdinů či hvězd.  Dnes je možné dítku udělat pokojíček, kde se bude cítit jako v pohádce. Jak jej ale nejlépe pojmout barevně?

V první řadě byste měli vědět, že barvy zvolené do dětského pokoje ovlivní i jeho náladu. Je-li vaše dítě spíše hyperaktivní, pak byste pro jeho uklidnění měli volit barvy jako je zelená či blankytně modrá v případě klučícího obyvatele, u holčiček jistě zabere růžová či lila. Naopak potřebuje-li vaše ratolest spíše povzbudit, volte syté teplé barvy – žlutou, oranžovou, červenou. Avšak tady pozor! Tyto teplé barvy musíte umístit pouze do hracího prostoru. Tam, kde dítko spinká, je nikdy neumisťujte, neboť by se lehce mohl stát, že by jen těžko dítko v pokojíčku usínalo.

Vymalovat stěny nebo zvolit barevný nábytek?

Před tím, než se pustíte do malování stěn a vůbec zařizování dětského pokoje, měli byste jeho barevnost konzultovat s vaší ratolestí a přihlédnout k tomu, co se líbí jemu.  Když už víte, jaké barvy v pokojíčku budou, měli byste si ujasnit, zda spíše vymalujete barevně stěny, nebo zvolíte raději barevný nábytek či doplňky. „Vždy bych se přikláněl k neutrálnímu nábytku. Můžete volit světlé béžové či bílé barvy korpusu,“ radí architekt Děkanovský z Vestavstylu. Dle odborníka je tedy lepší vymalovat pokojíček barevně, zvolit barevné doplňky a nábytek nakoupit v neutrálním provedení.

Tip: Ti, kteří chtějí mít i nábytek v dětském pokojíčku barevný, je také jisté řešení. Když nebude za pár let jeho barevnost vyhovovat, stačí vyměnit dvířka či čela šuplíků.

Jak pomocí barev zvětšit prostor

I v případě barev volených do dětského pokoje je třeba myslet na to, jaký máme prostor. Malý pokojíček opticky zvětší chladné a světlé odstíny jako je například světle modrá, světlezelená či světložlutá. Samozřejmostí je ponechání bílého stropu a i podlaha by měla být světlé barvy. V případě malého prostoru je lepší volit spíše jednobarevnost, kde můžeme použít na stěny malé vzorky – například nejrůznější lepicí tapetové pásky apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *