Jaké zvolit úložné prostory v kuchyni?

Ať se právě chystáte zařídit si kuchyň, nebo již kuchyň máte, ale až nyní jste zjistili, že vám úplně nevyhovuje, nezapomeňte si předem pořádně promyslet úložné prostory. Každý většinou řeší úložné prostory v šatně, ložnici a dětských pokojích, avšak i praktická kuchyň musí poskytovat dostatek místa pro uložení nejrůznějších předmětů. Ale jak a kde je nejlépe vyřešit?

Využijte všechny dostupné prostory

Základním předpokladem funkční kuchyně je organizované uspořádání věcí, které máte po ruce vždy, když je potřebujete. U nové kuchyně dejte přednost skříňkám vysokým až ke stropu. Do těch nejvyšších míst můžete umístit věci, které potřebujete pouze výjimečně. A věřte, takových se najde skutečně hodně! Dalším praktickým řešením je využití výsuvných skříněk. Klasická otevírací dvířka se vám sice na první pohled mohou zdát funkční, ovšem komu se chce neustále přehrabovat celým obsahem hluboké skříňky, než se dostanete pro to, co hledáte. Výsuvné skříňky vám naopak umožní mít neustálý přehled o tom, co v dané skříňce vlastně je. Zároveň ji tak můžete plně využít.

Jestliže ve vašem bytě chybí šikovná spíž, zkuste vsadit na potravinovou skříň, do které se vejdou nejen nejrůznější druhy potravin či koření, ale rovněž si je můžete rozdělit podle toho, jak často je používáte. U potravinových skříní rozlišujeme dva základní druhy, přičemž u první varianty vyjíždí vždy celý vnitřek skříně, což nemusí každému vyhovovat. U druhého typu potravinové skříně je možné vysunout pouze tu část, kterou právě potřebujete.

V případě rohových kuchyní nebo kuchyní do písmene “L” nezapomeňte dokonale využít i rohový prostor. Ideální jsou například otočné systémy. Díky jedinému pohybu se tak v mžiku dostanete k hledanému předmětu. Kromě klasického kolotoče můžete využít i vysunovací systém, který vám umožní vytáhnout jedním tahem celý obsah skříňky. Zajímavým rohovým řešením jsou i zásuvky, které toho dokáží pojmout opravdu hodně.

Zkuste tyto vychytávky!

S dostatkem úložného prostoru vám mohou pomoci i vychytávky v podobě držáků na pokličky či talíře, přehledné organizátory na plechy nebo rozdělovníky na příbory a další kuchyňské náčiní. Kromě kuchyňského nádobí je dobré myslet i na vhodný prostor pro odpadkový koš. V dnešní době opravdu není estetické mít odpadky na očích. Navíc jsou dnes bez problémů k dostání i praktické třídící odpadkové koše.

Pokud máte to štěstí a můžete mít v kuchyni ostrůvek nebo bar, nebojte se využít i prostor nad ním. Do praktických držáků můžete poskládat například skleničky na víno či různé drinky, na chytré závěsné systémy můžete pověsit hrnce nebo jiné kuchyňské nádobí. Vařečky, naběračky a další pomůcky můžete upevnit i na věšáky nebo poličky pod horními skříňkami.

Je vaše kuchyň natolik malá, že pracovní deska je naprosto nedostačující? Co byste řekli vysouvací skříňce s pracovní deskou? Výhodou této varianty je mimo jiné fakt, že si ji můžete posunout, kamkoliv potřebujete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *