Obývací pokoj a kuchyně v jednom? Ano či ne?

Rozhodujete se, zda ve vašem novém domě spojíte kuchyň s obývacím pokojem? Máte před rekonstrukcí bytu a přemýšlíte se, zda probourat příčku a vytvořit tak otevřený prostor mezi kuchyní a obývacím pokojem? Než se do toho pustíte, podívejte se na výhody i nevýhody, které jsou s otevřenou variantou spojeny.

Součást společenského dění

Jistě s námi budete souhlasit, že v posledních letech je moderní mít co nejvíce otevřený prostor. I z tohoto důvodů dává mnoho lidí přednost propojení kuchyňského koutuobývacím pokojem a popřípadě i s jídelnou. Jednou z obrovských výhod takového řešení je, že když jste v kuchyni a připravujete večeři pro rodinu či občerstvení pro návštěvu, můžete být s dotyčnými v neustálém kontaktu a nejste schovaní někde za dveřmi. Na druhou stranu někteří preferují u vaření spíše klid a to, že jsou na očích a že je někdo může neustále pozorovat, jim vadí.

V malých prostorech, zejména u bytů, je propojení výhodné i z důvodu optického zvětšení prostoru. Navíc se jedná o velice funkční variantu, neboť do prostoru mezi kuchyní a obývacím pokojem můžete umístit ještě jídelní část. Klasický jídelní stůl by se totiž jinak do malé kuchyně pravděpodobně nevešel.

Seznamte se s negativní stránkou

Nevýhodou propojení kuchyně a obývacího pokoje je však nepořádek, který během vaření v kuchyni vznikne. Pokud nejste typ člověka, který okamžitě sklízí použité nádobí do myčky nebo je za sebou hned umývá, tak bohužel nevzhledné nádobí zůstává na lince či ve dřezu. A pokud je kuchyň spojená s obývacím pokojem, je tak de facto tento nepořádek i jeho součástí. To samé platí o hluku. Bouchání hrnců, mixování, krájení, sekání – to vše zkrátka produkuje nějaký hluk, který nemusí být po chuti vaší polovičce, která se například dívá na televizi nebo odpočívá po práci. Na druhou stranu si však můžete alespoň u vaření dobře popovídat a nevidíte se, až když se servíruje večeře.

Dalším negativem spojení kuchyně s obývacím pokojem je rovněž šíření pachu z kuchyně. Pokud se pro propojení rozhodnete, určitě investujte do kvalitní digestoře, která pohltí nejen páru a kouř ale i všechen pach, který se tak nebude moci šířit otevřeným prostorem dále po bytě či domě.

Zároveň je nutné si uvědomit, že se připravujete o jednu místnost. Když byste chtěli například využít obývací pokoj k občasnému přespávání, bude vám vadit kdokoli, kdo se rozhodne jít do kuchyně. V případě dvou oddělených místností si můžete bez problémů jít kdykoli do kuchyně, aniž byste dotyčného v obývacím pokoji rušili.

Jak sami vidíte, obě řešení mají své pozitivní i negativní stránky. Ať už se rozhodnete pro propojení kuchyňského koutu s obývacím pokojem či nikoliv, je třeba myslet zejména na vaše osobní požadavky a zvyklosti. Důležité totiž je, aby řešení bylo praktické především pro vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *