Palanda do dětského pokoje – výhody a nevýhody?

Chcete koupit novou dětskou postel? Máte-li více než jedno dítě, možná zvažujete palandu do dětského pokoje. Je to dobrý nápad? Jaké jsou její výhody a nevýhody a podle čeho ji vybírat?

Palandy a jejich výhody a nevýhody

Palanda (neboli patrová postel) je stále oblíbenou možností vyřešení postelí pro dvě děti.

Hlavní výhodou palandy je úspora místa. Pokud máte dvě a více dětí a zároveň dětský pokoj není příliš velký, tato možnost se přímo nabízí.

Palandy mohou mít rovněž relativně velký úložný prostor, který se hodí na uložení peřin a dek, případně hraček a dalších předmětů.

Mnozí však více výhod nespatřují a celkově toto řešení nedoporučují. Jako důvod se uvádí skutečnost, že dítě spící u stropu bude dýchat vydýchanější vzduch a také je nahoře vyšší teplota, což narušuje klidný spánek a je potřeba více větrat.

Dalším „ale“, kterým odpůrci paland argumentují, je nebezpečí pádu a zranění. Je pravdou, že děti do šesti let by v horním patře palandy spát neměly. Samozřejmostí by měly být kvalitní bočnice, které brání vypadnutí dítěte.

Nevýhody paland pomáhá stírat pokrok ve výrobě tohoto nábytku, především lepší uzpůsobení celkové konstrukce postelí.

Výběr palandy

Při výběru té správné palandy pro vše děti zohledněte především následující aspekty.

Materiál

Palandy se nejčastěji vyrábějí ze dřeva či lamina. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. Dřevo je přírodním, pěkně vypadajícím a kvalitním materiálem. Nevýhodou je vyšší cena. Postele z lamina jsou levnější. Setkáte si rovněž s palandami z kovu. Mají pevnou konstrukci s pevnými spoji, ale jde o tvrdý materiál působící chladným dojmem. To se do dětského pokoje příliš nehodí.

Ať už si vyberete jakýkoliv materiál, palandy můžete volit z rozmanitých designových variant. Vybírejte tak, aby byl nábytek v co největší harmonii se zbylým vybavením dětského pokojíku.

Bezpečnost

Palanda by samozřejmě neměla mít ostré hrany, vyčnívající prvky či jiné části, o které by se dítě mohlo zranit.

Důležité pro bezpečnost dítěte je také zábrana chránící před pádem, pevné spoje konstrukce, nezávadná povrchová úprava a pevné a celkově kvalitní rošty.

Z bezpečnostních důvodů je rovněž důležité pevný a kvalitní žebřík (měl by být pevně ukotven ke konstrukci), díky kterému se dítě jednoduše a pohodlně dostane nahoru i dolů.

Podpora zdravého spánku a pohodlnost

Výše jsme si uvedli, že klasická podoba palandy může snižovat kvalitu spánku, ale také to, že se výrobci snaží o eliminaci této nevýhody. Upravují podobu patrových postelí, například tím, že jedno lůžko je v horizontální a druhé vertikální podobě. Postele se tak překrývají jen v oblasti nohou (nejčastěji). Vylepšeným řešením je i vysouvací dolní lůžko na kolečkách.

Abyste skutečně podpořili kvalitní a zdravý spánek svých potomků, myslete také na optimální výběr matrace a dalších prvků potřebných pro zdravý a nerušený spánek.

Co si ještě při výběru palandy ohlídat?

Patrové postele se vyrábějí ve stejných délkách a šířkách jako klasické postele, tj. standardní rozměry jsou 200×90 a šířka by měla být minimálně 80 cm.

Pohlídejte si také prostor nad horním lůžkem. Pozor na příliš stísněné podmínky. Dítě by si mělo moci alespoň sednout.

Zaměřte se i na kvalitu roštu a pohlídejte si nosnost postele, která je dána hlavně materiálem. Zajímejte si o celkovou konstrukci postele. Musí být pevná, stabilní a ani při častém lezení po žebříku či schůdkách by nemělo dojít k výraznému opotřebení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *