Jaký vybrat nábytek do dětského pokoje?

Chystáte se zařizovat či rekonstruovat dětský pokoj? Je třeba promyslet celkové uspořádání prostoru, podlahové krytiny, barvy stěn a v neposlední řadě volbu vybavení, především nábytku. Podle čeho vybírat nábytek do dětského pokoje?

Nábytek do dětského pokoje

Při výběru nábytku do dětského pokoje mějte neustále na mysli jeho funkci. Děti tu spí, hrají si, ti starší se tu učí, připravují se do školy a odpočívají. Snažte se proto kromě designu myslet i na praktičnost pokoje. Váš potomek by se v něm celkově měl cítit dobře.

V každém dětském pokoji je postel a nějaký úložný prostor na oblečení. Dále se jednotlivé kusy nábytku liší dle věku a potřeb dítěte. Klasikou jsou psací či počítačový stůl, rozmanité úložné prostory, případně přebalovací pult atd.

Obecná kritéria pro výběr nábytku do dětského pokoje

Než se začnete rozhlížet po jednotlivých kusech nábytku, seznamme se s kritérii, které je nutné brát při výběru v potaz.

Věk dítěte

Máte-li malé děti, je třeba počítat s tím, že rychle rostou, a proto je výhodné volit nastavitelnou postel a s dítětem může růst i stůl. Nastavitelným kusům nábytku potomek neodroste tak rychle.

Z dalšího nábytku batolatům postačí jen menší skříň na oblečení. Postupně se zvětšují nároky na úložné prostory na hračky. Starší děti potřebují větší skříně na oblečení a další vybavení.

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost

Základem je vybírat zdravotně nezávadný nábytek. Pro menší děti volte nábytek se zaoblenými hranami a nejlépe takový, na který nemůže vylézt. Volte spíše levnější „kusy“. Dražší nábytek se vyplatí kupovat až starším dětem, které ho nebudou okusovat, mlátit do něj a jinak ho ničit.

Počet dětí a rozměr dětského pokoje

Pokud máte dvě a více dětí a nemá každý svůj pokoj, vycházejte z věku a potřeb všech svých potomků. Pravděpodobně budou mít v pokojíčku více kusů nábytku, který bude hlavně praktický a nezabere tolik místa.

Samozřejmě záleží na tom, jaké rozměry prostor má. Do menšího pokoje, v něm jsou dvě děti, se hodí místo klasických postelí palanda.

Materiál

Různé možnosti máte i při volbě materiálu. Dětský nábytek se vyrábí nejčastěji z laminové dřevotřískové desky. Je levný, různě barevný, odolává mechanickému poškození a snadno se udržuje.

Z dalších materiálů se ještě využívají dřevovláknité desky, plast (především do pokojíku malých dětiček) a tradičním materiálem je masivní dřevo. Vypadá pěkně a je to velmi kvalitní materiál. Ovšem nevýhodou je jeho vyšší cena.

Design

Nábytek by měl být v jednom stylu a v harmonii s dalším vybavením pokoje, ale i barvou stěn, kobercem atd.

Postel a pracovní stůl jako nejdůležitější kusy nábytku v dětském pokoji

Ať už dětský pokoj bude obývat batole nebo dospívající, vždy pečlivě vybírejte postel. Kvalita spánku je důležitá a postel, ale i rošt a matrace ji do značné míry ovlivňují.

Další kus nábytku, který si zaslouží velkou pozornost, je psací či počítačový stůl. Nechte potomka, ať si ho vyzkouší. Při posazení k němu by jeho paže měly s předloktím svírat úhel 90o. Oblíbené jsou nastavitelné psací stoly. Kromě toho by měl být dostatečně velký a mít zásuvky a další úložné prostory dle potřeb dítka.

V současné době najdeme sériově vyráběný nábytek do dětského pokoje v různých variantách. A kdybyste si přece jen z nabídky nedokázali vybrat, či jste měli nějaké speciální požadavky, můžete si nechat vyrobit nábytek na míru.

Jaký nábytek vyberete do dětského pokoje vašemu potomkovi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *