Jaký zvolit materiál kuchyňské linky?

Pořídit si novou kuchyňskou linku znamená nemalou investici, a proto byste měli vše dobře promyslet. Jedním z nejdůležitějších parametrů je materiál. Jaký nakonec zvolíte?

Kuchyňské linky

Kuchyňské linky jsou dnes velmi rozmanité – designem, materiálem, cenou i dalšími aspekty. Linka určuje podobu vaší kuchyně a právě tento prostor je v domácnostech nejdůležitější. Připravujeme tu jídlo, scházíme se s rodinou, stavujeme se (nemáme-li jídelnu) a nejen to. Zkrátka kuchyně je centrem dění, ve kterém bychom se měli cítit dobře, ale také činností prováděné zde by nám uspořádání interiéru mělo usnadňovat. Z tohoto důvodu je podstatné držet se zásad tzv. ergonomie prostoru.

Materiály kuchyňských linek

Kuchyňské linky se vyrábí z různých materiálů. Nejčastěji se setkáme s následujícími:

Laminovaná dřevotříska (LTD)

Laminovaná dřevotříska je nejrozšířenějším materiálem pro výrobu kuchyňských linek. Její hlavními výhodami jsou příznivá cena a velký výběr z různých dekorů. Často je volená imitace přírodních materiálů. Oceníte i odolnost vůči mechanickému poškození a jednoduchou údržbu.

Dřevo

Dřevo je klasikou. Je kvalitní, krásné a vyzařuje příjemnou atmosférou přírodního materiálu. Nevýhodami jsou však vysoká cena a náročnější údržba. Snadněji se také poškrábe a zrovna kuchyně je z tohoto hlediska rizikový prostor.

Kuchyňské linky se vyrábí z různých dřevin. A s využitím tohoto materiálu si můžete pořídit kuchyni v různém stylu – moderním, klasickém i rustikálním.

Dýhovaná dřevotříska (DTD)

Dýhovaná dřevotříska představuje dřevotřískové desky, které jsou polepené dýhou, čímž se vytváří efekt masivního dřeva. Je tak jeho levnější napodobeninou. Třísky jsou spojené pryskyřicí. Kvalita tohoto materiálu se liší podle hustoty, tloušťky a počtu vrstev třísky. Výhodami je odolnost proti mechanickému poškození, barevná stálost a snadná údržba.

Středně tvrdá dřevovláknitá deska (MDF)

MDF desky se vyrábí bez použití lepidel. Mají kompaktní strukturu a při výrobě nábytku, včetně kuchyňských linek, se využívá především dvou povrchových úprav. Levnější z nich je foliování (PVC folie se lisují zatepla). Máte tak různé designové možnosti. Oblíbené jsou folii s imitací přírodních materiálů.

Kvalitnějším a dražším řešením je lakování, které může být provedené v lesklé či matném designu. Lesklý povrch vypadá velmi luxusně. Někdy však bývá náročnější jeho údržba.

Podle čeho ještě vybírat kuchyňskou linku?

Při výběru kuchyně dbejte ještě na rozměry a výšku pracovní desky. Výška by měla být volená s ohledem na vaši výšku. Mělo by se vám u ní dobře pracovat. Obvykle je 85 cm. Délka je rozmanitá. Vycházejte z toho, co vám dovolí prostor, ale zároveň by měla být pracovní plocha dostatečně velká pro pohodlnou práci. Měli byste mít i odkládací plochu. Snažte se mít pro tyto účely alespoň přes 100 cm místa.

Jak jsme si už uvedli, důležité je promyslet ergonomii prostoru, celkové umístění linky, jaké budete mít úložné prostory, jak se k nim dostanete a dbejte i na kvalitu a pohodlnost otevírání a zavírání skříňových dveří. V neposlední řadě dobře vybírejte potřebné spotřebiče, vodovodní baterie a další nezbytné vybavení do kuchyně.

Vyberte si materiál, ujasněte si další parametry a začne se vám rýsovat podoba vaší budoucí kuchyňské linky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *