Nábytek z masivu – výhody a nevýhody

Nábytek vybíráme podle různých parametrů. Jedním z těch nejdůležitějších, které určují cenu i kvalitu výrobku, je materiál. My si nyní přiblížíme výhody a nevýhody nábytku z masivu.

Co je masiv?

Řekneme-li, že je nábytek z masivu, znamená to, že desku tvoří jeden kus dřeva. Tím se liší od některých ostatních materiálů, třeba dřevotřísky, která se také vyrábí ze dřeva, ale rozdíl tu samozřejmě je a velký.

Dřevo je živý materiál. Má své kazy (suky) a také dále pracuje (různě se kroutí, praská). Proto se obvykle ještě dále zpracovává na přířezy a z nich se vyrábí nábytek. Lepí-li se z lamel masivního dřeva, nazýváme ho „spárovka“. K lepení se využívá kvalitních lepidel zajišťující pevný spoj.

Dřeviny, ze kterých se vyrábí masivní nábytek

Masiv rozlišujeme podle použitého dřeva. Může být měkké či tvrdé. Z měkkých dřevin jsou nejvyužívanější smrk, borovice či jasan, z těch tvrdých je to hlavně buk či dub. Oblíbené jsou také exotické dřeviny, především mahagon, teak, meranti či akácie.

Užívanější jsou měkké dřeviny. Oproti tvrdým mají nižší cenu, ovšem tvrdé dřeviny jsou zase odolnější vůči mechanickému poškození.

Konkrétní výhody a nevýhody nábytku z masivu se mimo jiné odvíjí právě od zvolené dřeviny.

Povrchová úprava masivního dřeva

Nábytek z masivu může mít různou povrchovou úpravu. Dřevo je možné také mořit, chcete-li jiný než přírodní odstín. Konečnou povrchovou úpravou je pak:

 • olejování: Nevytváří vrstvy a materiál vypadá měkce. Díky matu si zachovává pěkný vzhled dřeva. Skryje i některé oděrky. Takto ošetřené dřevo může stále dýchat. Je nutné však věnovat více času údržbě – celkově je složitější.
 • voskování: Zjednodušuje renovaci, protože dřevo nebudete muset brousit, ale jen setřete vosk. I zde dosáhnete pěkného přirozeného vzhledu. Póry jsou otevřené, a přesto je dřevo impregnované. Ovšem počítejte s častější údržbou.
 • lakování: Chrání dřevo a zjednodušuje údržbu. Pod povrchem však dřevo nedýchá a zakrývá opravdovou krásu tohoto materiálu.

Výhody a nevýhody nábytku masivu

Snad každý materiál, ze kterého se vyrábí nábytek, má své výhody a nevýhody. Jaké to jsou v případě nábytku z masivu?

Výhody nábytku z masivu

 • zdravotní nezávadnost: Jde o přírodní materiál, který je zdravotně nezávadný. Pomůže vám dokreslit atmosféru zdravého domova.
 • živý materiál: Působí příznivě na naši psychiku, sbližuje nás s přírodou, ale také krásně voní.
 • pěkný vzhled a nadčasový design: Dřevo vypadá velmi pěkně a dokáže pozvednout celý vzhled místnosti. Je oblíbené už mnoho let a nepředpokládá se, že by mělo někdy vyjít z módy, na rozdíl od některých jiných materiálů.
 • dlouhá životnost: Věnujte-li nábytku z masivu náležitou péči, dlouho vám vydrží

Nevýhody nábytku z masivu

 • vyšší cena: Jde zřejmě o hlavní nevýhodu, kvůli které mnoho lidí upřednostní jiný materiál, i když jinak u nich masiv „vyhrává“.
 • dřevo „pracuje“: Dřevo sesychá, a proto se může měnit. Kvalitní výrobce s tím však počítá, takže se nemusíte bát deformace nábytku.
 • menší odolnost: Dřevo je měkké, a proto se poškodí snadněji než některé jiné materiály. Výhodou však je, že poškození lze opravit.
 • péče o dřevo: Aby si zachovalo dřevo své jedinečné vlastnosti, je třeba se věnovat pravidelně jeho údržbě. Méně práce budete mít, zvolíte-li povrchovou úpravou lakováním.

Co říci o masivu závěrem?

Je tedy pro vás nábytek z masivu vhodnou variantou? Záleží na vašich prioritách. Jste-li ochotni připlatit za kvalitu, s tímto materiálem budete jistě spokojeni.

Když už se však rozhodnete pro masivní nábytek, najděte si poctivého výrobce, u kterého budete mít jistotu, že pracuje s kvalitním dřevem, které vám zaručí všechny vlastnosti, na které se těšíte.

Další materiály pro výrobu nábytku

Došli jste k závěru, že i přes všechny výhod je pro vás nábytek z masivu drahý? Pak můžete volit z jiných materiálů, především dýhy či lamina. Rozšířené jsou také MDF desky (desky s jemnou homogenní strukturou bez použití lepidel). Jejich povrch se opatřuje lakováním a levnější variantou je foliování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *