Jaký zvolit materiál zahradního nábytku?

Teplé počasí přímo vybízí k posezení na terase či zahrádce. Máte-li tuto možnost, jistě jí rádi využíváte, alespoň máte-li kvalitní a pohodlný zahradní nábytek. Chystáte se ho teprve vybírat? Jaký zvolit, abyste s ním byli spokojeni?

Zahradní nábytek? Materiál v hlavní roli…

Zahradní nábytek se vyrábí z rozmanitých materiálů. Od toho se odvíjí jeho další vlastnosti i cena. Seznamme se s nejvíce využívanými materiály, jejich výhodami i nevýhodami.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je kvalitní materiál a na terasu či do otevřeného prostranství zahrady se hodí. Bude příjemně ladit s přírodou. Dlouho také vydrží, zvlášť když o něj budete dobře pečovat. Údržba a její náročnost je daná konkrétní dřevinou.

Zahradní nábytek se vyrábí z různých dřevin a od toho se odvíjí jeho cena. Obecně počítejte s vyšší částkou. Levnější je nábytek z měkkých dřevin (borovice, smrk).

Plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek je oblíbený především pro svou příznivou cenu. A to není jeho jediná výhoda. Oceníte i jeho skladnost, nenáročnou přenosnost (díky nízké hmotnosti) a v neposlední řadě vás potěší jednoduchá údržba. Stačí ho jen přetřít mokrým hadříkem se saponátem a je čistý.

Horší je to s odolností plastového nábytku, ať už vůči mechanickým či přírodním vlivům. Proto ho nemějte venku po celý rok.

Zvolíte-li si plastový zahradní nábytek, dobře vybírejte. Liší se svou kvalitou. Proto nesahejte automaticky po tom nejlevnějším.

Kovový zahradní nábytek

Kovový nábytek je rozmanitý. Snad nejoblíbenějším kovem pro jeho výrobu je hliník. Stejně jako u plastového nábytku platí, že i zde roste postupem času kvalita materiálu, i když samozřejmě záleží na konkrétním výběru.

Hliník nepodléhá korozi, má dlouhou životnost, je odolný, stabilní, lehký a snadno se udržuje. Nevýhodou je vyšší tepelná vodivost (v chladu je studený, v létě horký) a nemá-li povrchovou úpravu je náchylný ke korozi.

Kovový nábytek je zpravidla kombinován s textiliemi a sedáky, které nám umožní komfortní sezení.

Kromě hliníku máme i zahradní nábytek z dalších kovů, především z oceli a může být kombinovaný třeba i se dřevem či dalšími materiály.

Ratanový zahradní nábytek

Zahradní nábytek se vyrábí z přírodního ratanu či častěji volené alternativy, kterou je umělý ratan. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena a velká odolnost vůči výkyvům teplot. Celkově kvalita umělého ratanu se odvíjí podle výrobce. Proto se určitě neřiďte jen cenou.

O kvalitě zahradního nábytku z umělého ratanu vám hodně napoví konstrukce. Měla by být nejlépe z hliníku či alespoň z oceli.

Zahradní nábytek z ratanu má také moc pěkný design a potěší vás i nenáročná údržba.

Betonový zahradní nábytek

Nejčastěji se vyrábí v kombinaci se dřevem. Bude se vám zamlouvat, hledáte-li hodně stabilní nábytek s dlouhou životností a nenáročnou údržbou. Vyžaduje více místa a jistě bychom našli designově zajímavější „kousky“. Těžko se také kvůli své hmotnosti přemisťuje.

Podle čeho ještě vybírat zahradní nábytek?

Jak jsme si výše uvedli, materiál je nejdůležitějším kritériem při volbě zahradního nábytku, ale nezapomínejte ani na další parametry. Především si rozmyslete počet kusů nábytku, kde bude stát a jak ho rozmístíte. Bude schovaný pod střechou, nebo bude ve volném prostranství? Dbejte také na to, aby vám nábytek ladil s exteriérem, byl funkční a pohodlný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *